شستشو موی سر بعد از کاشت مو

نحوه صحیح شستشو-مو

شستشو و دوش گرفتن بعد از کاشت مو یکی از مهم ترین مواردی است که پس از این جراحی مهم باید به آن توجه کنید. زیرا توجه نکردن به رعایت بهداشت موها بعد از کاشت مو باعث بروز مشکلاتی جدی برای شما می شود. شستشو مو بعد از کاشت مو باید به گونه ای باشد که به گرافت های کاشته شده آسیب وارد نشود. همچنین نشستن و تمیز نکردن سر بعد از کاشت مو باعث ایجاد چربی و شوره می شود که احتمال بروز جوش های چرکی و کیست مویی را روی سر افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید : شوره سر و راههای درمان چیست؟

مراحل شست و شو موی سر بعد از کاشت مو

معمولا پزشک اسپری خاصی را برای پیش از حمام به شما می‌دهد. در این صورت ۲۰ دقیقه قبل از حمام از این اسپری استفاده کنید. پانتنول نام این اسپری است و در صورت صلاح دید پزشک استفاده از آن تجویز می‌شود.

مراحل اصلی اصلی شست وشوی مو به شرح زیر است:

مرحله اول:

در حمام درجه‌ی حرارت (گرم و نه داغ) و فشار جریان (پایین) آب را تنظیم کنید. پیوندهای شما نباید در معرض آب پرفشار باشند.

مرحله دوم:

مقداری شامپو کف دست خود بریزید و شامپو را با آب مخلوط کنید تا کف کند و بعد کف را روی موهای خود بمالید. می‌توانید داخل یک ظرف شامپو را بریزید و کف درست کنید. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از کاشت مو شامپو به صورت مستقیم روی موها زده نشود.

مرحله سوم:

با دو انگشت خود به آرامی و بدون این که ناخن‌ها با پوست سر تماس داشته باشند موهای خود را به آرامی ماساژ دهید. شما باید موهای پیوندی را به آرامی بشویید و حرکات انگشتان باید عمودی باشد.

بیشتر بخوانید : گرافت مو چیست؟ طریقه ی برداشت آن چگونه است؟

هرگز پیوندها را به صورت دایره‌ای شست و شو نکنید. بعد از مدت زمان کافی به آرامی شوینده را از سر آب کشی کنید. محل پیوند را هم با دقت بشویید تا تمام آثار بافت و خون با مالش دادن از این ناحیه پاک شود و باعث عفونت نشود.

مرحله چهارم:

بعد از حمام موهای خود را با حوله‌ی کاغذی یا حوله‌ی آشپزخانه خشک کنید. هرگز ازحوله‌ی معمولی استفاده نکنید. چرا که به دلیل نوع بافت و وزن زیاد ممکن است پیوندهای شما را از محل اصلی خارج کند.