ریزش موی سکه ای آلوپسی آره آتا در کاشت مو

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی

یکی از بیماریهایی که ممکن است در بعضی افراد نیز دچار آن شوند ریزش موی سکه ای است. بسیاری از افراد دارای ابروهای ضعیف و کم پشت هستند و ابروهای پر پشت و بدون نقص در زیبای چهره اهمیت بیشتری دارد.

از ابروها به نام پادشاه چهره یاد می شود. و این طبیعی است که افراد بخواهند  بهترین روش را برای کاشت ابرو انتخاب نمایند. و پزشکان امروز بهترین روش برای ابرو  کاشت ابروی طبیعی است که بدون درد زخم همراه هستند و هیچ خطری ندارد.

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا

یکی از بیماری های پوست مو آلوپسی آره‌آتا است. سیستم ایمنی فولیکول ها به اشتباه به موهای سالم حمله می کند. و این بیماری شامل ریزش موهای سر، بازو و بخش های دیگر بدن  می شود که این موها دوباره رشد خواهند کرد.

ریزش موی سکه ای در اثر دیابت برگشت نا پذیر است

انجام ورزش های مرتب به کنترل فشار خون و استرس کمک می کند. و روش های مختلفی برای ریزش مو وجو دارد که دلایل هورمونی در خانم ها و اقایان متفاوت است. والبته درمان ها دائمی نیستند احتمال این است که وقتی فرد بیمار درمان را قطع  می کند ریزش مو به حالت قبل برمیگردد.

همیشه نباید از دارو استفاده کرد. اگر شخص بیمار قند خون و استرس خود را که باعث ریزش مو است کنترل کند و ریزش مو از دیابت کم متوقف و مفیدترین راه درمان است.

علائم و نشانه‌های ریزش موی سکه‌ای

ریزش موی سکه‌ای به‌صورت ریزش ناگهانی یک قسمت از موهای سر، صورت، ابرو یا بدن است. این بیماری بسیار شایع بوده به‌طوری که تقریبا ۲ درصد از افراد جامعه از تمامی نژادها و اقشار در طول عمر خود  ریزش موی سکه‌ای  را تجربه کرده اند. شرایط ژنتیک بدن را در ریزش موی سکه ای چیزی در حدود ۶ تا ۷ درصد تخمین می‌زنند.

 علت ریزش موی سکه ای

منطقه‌ای یا آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه‌ای علت  قطعی و شناخته شده ای ندارد. افراد مبتلا از  استرس و اضطراب دوری نمایند. و در صورت درگیری امکان پیشروی بیماری به انواع گسترده‌تر به نام آلوپسی توتالیس (ریزش موهای سر و صورت) آلوپسی یونیورسالیس (ریزش موهای کل بدن) را دارد.

شستشوی ابرو بعد از عمل کاشت ابرو

بعد از یک هفته آب کف را ریخته و به‌صورت مستقیم زیر دوش بروید. روی ناحیه کاشت به آرامی دست بکشید.

با استفاده از مقداری آب ‌لوله‌کشی و شامپوی بچه، آب کف درست کنید. با یک آبپاش ساده روی ابرو اسپری نمایید. به طوری که آب کف منطقه کاشته شده را بپوشاند، پس از ۲ تا ۳ دقیقه مکث به همان صورت بالا با آب لوله‌کشی تمیز روی ناحیه اسپری نمایید تا آب کف شسته شود. 

روز هشتم زیر دوش آب بروید. پس از ۲ دقیقه ابرو را با شامپوی بچه خالص با نوک انگشتان به‌صورت بسیار آرام ماساژ دهید توجه نمایید که پس از شروع شستشو ممکن است تعدادی از دلمه و لخته‌ها ریزش پیدا کنند.

بیشتر بخوانید : ریزش موی سکه ای و علت آن چیست؟

دقت نمایید تا یک هفته بعد از عمل، ابرو به‌طور مستقیم زیر جریان آب دوش قرار نگیرد. موقع حمام سر را پایین بگیرید. سپس زیر دوش بروید. چراکه بقیه سر و بدن و حتی ناحیه برداشت پشت سر مشکلی از این بابت ندارد، به هیچ عنوان در این مدت روی قسمت کاشت مو دست، حوله و سشوار کشیده نشود.

پس از عمل دلمه‌های کوچکی روی نوک محل کاشت مو ممکن است تشکیل شود. این دلمه‌ها همزمان با دست کشیدن روی ابرو اتفاق می‌افتند. حاوی مقادیری از ساقه موهای کاشته شده با انتهای عصایی سفید یا ساقه موی عادی خواهند بود این وضعیت کاملا طبیعی می‌باشد.

شستشوی ابرو با شامپو بچه شروع و به مدت یک هفته به‌صورت بالا با شامپو بچه ادامه می‌یابد، از روز هشتم تا پایان یک ماه اول به‌صورت یک در میان با شامپو بچه و یک شامپوی معمولی هر روز ابرو را یک مرتبه شستشو دهید.

جلوگیری از تورم پس از عمل کاشت ابرو

این ورم معمولاً پس از ۲ تا ۳ روز به اطراف چشم‌ها می‌رسد و سپس ظرف چند روز به‌تدریج کاهش می یابد. در سه روز پس از عمل روزانه سه تا چهار مرتبه هر بار ۵ دقیقه در نواحی پلک و روی چشم از کیسه یخ (ICE PACK) استفاده نمایید.

 پرهیز دارویی و غذایی بعد از پیوند ابرو طبیعی

از غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید. چند روز پس از عمل می‌توانید از هرگونه غذای دلخواه خود به غیر از ماهی و میگو و سیر و پیاز خام استفاده نمایید. در این صورت می‌توان از قرص هیدروکسی زین، سیتریزین یا آنتی‌هیستامین و نیز کمپرس سرد و در صورت پوسته زدن از روغن بادام یا نارگیل در ناحیه خشکی استفاده نمود.

مصرف سیگار، قلیان و دخانیات تا ۳ ماه پس از عمل ممنوع می‌باشد. از مصرف الکل، آسپرین و داروهای NSAIDS نظیر ایبوپروفن به مدت ۳ روز پس از عمل خودداری کنید.

 درمان ریزش موی سکه ای

مؤثرترین درمان ریشه موی سکه ای و استفاده از مشتقات کورتون موضعی مانند آمپول تریامسینولون می‌باشد. انجام کاشت ابرو در آلوپسی یا ریزش موی سکه‌ای تاثیر دارد؟ التهاب در فعال‌سازی سیستم ایمنی نقش به سزایی دارد. متخصصین کاشت ابروی طبیعی بر این باور هستند که اگر بیش از ۲ سال از توقف بیماری و یا اصطلاحا خاموشی بیماری بگذرد باید به پزشک مراجعه کنند.

نحوه ورزش و فعالیت بدنی بعد کاشت ابرو

در ۲۴ ساعت اول پس از عمل حتی‌المقدور استراحت نموده  در ۱۰ روز اول پس از عمل فعالیت بدنی فقط در حد رانندگی، پیاده‌روی و بالا رفتن از پله مجاز می‌باشد. روز دهم به ورزش‌های سبک نظیر پیاده‌روی سریع و نرمش مبادرت ورزید.

از انجام ورزش‌های سنگین که منجر به حبس نفس یا نفس‌نفس زدن می‌شود مانند وزنه‌برداری، کوهنوردی، فوتبال و نیز استخر و سونا و شیرجه زدن در آب و سر زدن به توپ تا یک ماه خودداری نمایید.  و به هنگام سوار و پیاده شده اتومبیل و بغل کردن کودکان فوق‌العاده دقت نمایید.

داروهای کاشت ابرو

  1. یک پماد برای استعمال روی بخیه‌ها روزانه یکبار. 
  2. مسکن جهت استفاده در صورت وجود درد (استامینوفن کدئین یا در صورت درد شدید شیاف دیکلوفناک) 
  3. یک آنتی‌هیستامین جهت جلوگیری از خارش محل کاشت (هیدروکسی زین) برای ۱۰-۷ روز تجویز می‌شود.
  4. یک آنتی‌بیوتیک خوراکی (سفالکسین ۵۰۰ یا سفیکسیم ۲۰۰).
‫0/5 ‫(0 نظر)