22 راه درمان ریزش مو که از ریزش مو می توان پیشگیری کرد

درمان ریزش مو و پیشگری از آن

با رعایت کردن و مراقبت درست مو می توان از ریزش ان جلوگیری می کنیم. و نیاز به هزینه اضافه ندارد. برای اینکه فرد نسبت به موهای سالم خود احساس خوبی داشته باشد، باید به موهای خود اهمیت دهد. ما هر روز 150 تار مو را از دست می دهیم، که در نتیجه ریزش مو برای همه افراد می تواند نگران کننده باشد. شما می توانید بدون مشکل از روش های ریزش مو برای درمان استفاده کنید. و به این صورت از موهای خود محافظت کنید.

 از کشیدن زیاد موها پیشگیری کنید.

موهای افراد به خودی خود حالت انعطاف پذیری دارند. باید به اندازه ای موها کشیده شود. که به بافت موها اسیب چندانی وارد نشود. حالت دم اسبی به موها و به بافت مو و ریشه موها اسیب می رساند. چون باعث کشیده شدن موها می شود. به مرور زمان باعث شل شدن پیوند بین مو و پوست سر می‌شوند.

 برای خشک یا صاف کردن موها از سشوار یا اتو مو کمتر استفاده کنید.

برای جلوگیری از ریزش مو از سشوار و اتو مو نباید استفاده کنید، چون باعث می شود  فولیکول های مو دهیدراته شده واسیب زیادی وارد شود برای موها بهتر است شستشوی طبیعی انجام دهید،تا به موها استحکام بیشتری ببخشید.

کاهش رنگ مو و مواد شیمیایی برای جلوگیری از ریزش مو

رنگ کردن موها با مواد شیمیایی باعث اسیب و قابل برگشت پذیری به فولیکول های مو می شود. باید کمتر از رنگ ومواد شیمیایی استفاده کرد تا موهای سالم داشته باشید.

بیشتر بخوانید : عوارض رنگ مو بر پوست و موی افراد

ماساژ دادن پوست سر

ماساژ پوست سر باعث جریان گردش خون می شود ماساژ به موهای شما کمک می کند تا موی سالم و قوی داشته باشید. اگر در طی 24 هفته  4 دقیقه ماساژ به صورت کامل انجام شود برای رشد مو و  کاهش استرس وتسکین سردردها مفید می باشد.

موهای خود را هر چند ماه یه بار کوتاه کنید.

برای این که افراد از موخوره خلاص شوند باید موهای خود را هر 3 ماه یکبار اصلاح کنید فقط موهای که موخوره دارند را کوتاه کنید. کوتاهی هر از گاهی موها، موجب رویش مجدد مو می‌شود.

مواد غذایی مناسب استفاده کنید.

برای این که تغذیه مناسب به موهای شما برسد موادی که پروتئین بالا دارند از جمله مرغ، ماهی و لبنیات  مصرف کنید. ازمواد غذایی سالم میوه و سبزیجات استفاده كنید. از جینکو بیلوبا (این درخت دو پایه و بومی چین است و نوعی فسیل زنده به‌شمار می‌آید.) استفاده کنید، از این گیاه می توان به مدت طولانی استفاده کرد. در واقع جینکو بیلوبا برای درمان ریزش و رشد دوباره ان مفید است.

شامپو زدن روزانه مو را ترک کنید.

استفاده از هر گونه شامپوی که مناسب موهای شما باشد برای تمیزی و تقویت موهای فرد لازم است. ولی اگر مداوم از این مواد شیمیایی استفاده کنید، تأثیر منفی بر روی ان خواهند  گذاشت.

بیشتر بخوانید : درمان لیکن پلان باعث ریزش مو می شود

تقویت مو

حتما از روغن های طبیعی باید استفاده کنید. در گذشته برای رفع ریزش مو و تقویت رشد دوباره موها از روغن گیاهی استفاده می کردند. اگر میخواهید از روغن گیاهی استفاده کنید باید این گیاه را خوب بررسی و بشناسید. یا شاید به درمان ان حساسیت داشته باشید. یا دچار مسمومیت شوید. این عوارض درمان های شما را دشوار خواهند کرد. روغن سیاه دانه، روغن زیتون، روغن بادام شیرین، روغن نارگیل و … از جمله روغن های طبیعی برای درمان خانگی ریزش مو هستند و برای تقویت موی سر مفیدند. طبیعی بودن این روغن برای افراد مفید هستند، اگر این مواد مصنوعی باشند انتظار ی که از نتیجه ان خواهید داشت حاصل نمی شود.

علت های ریزش مو به اختصار بدین صورت است:

  • بیمارهای مختلف
  • کمبود پروتئین و تغذیه
  • مصرف الکل و سیگار و دخانیات
  • ارثی
  • عفونت ها
  • اثرات هورمونی
  • استفاده از بعضی از داروها
  •  استرس یا فشار عصبی 

درمان خانگی ریزش مو

درمان های خانگی بیشتر برای جلوگیری هستند تا اثر بخش باشند. در کل استفاده از ان بی تأثیر نیست. برای درمان ریزش مو و یا هر بیماری دیگری باید بدانید مهمترین مسئله و بهترین درمان این است. که شما استرس های حاصل از مشکل بوجود آمده را دور کنید. و اعتماد بنفس خودتان را از دست ندهید. در نتیجه این مشکل برای همه ی افراد پیش می اید. پس فقط تنها برای یک فرد نیست که با ان مشکل دست پنجه نرم کند. پس با امید و باور به حل مشکل و درمان ریزش مو کمک زیادی به خود برای کسب نتیجه دلخواه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید : ریزش موی سکه ای و علت آن چیست؟

درمان ریزش مو با عسل

عسل برای درمان ریزش مو مفیداست. اکثر افراد از ان استفاده می کنند. خاصیت های که عسل دارد چاره همه بیمارها است می توان برای پرپشت شدن موها از محلول عسل با روغن زیتون و یا روغن بادام تلخ استفاده کنید. هر یک از این ترکیبات بعد از حمام کردن روی موهای خود بزنید نیم ساعت بعد می توانید موهای خود را بشویید. عسل باعث حفظ رطوبت موها می شود.

درمان ریزش مو با حنا

برای مقاومت بودن موها باید از محلول حنا و سدر استفاده کنید. می توان از حنا را به عنوان رنگ هم در نظر گرفت. می توانید مورد و سدر را به اندازه ۱۵۰ گرم و حنا را ۵۰ گرم مخلوط کرده و استفاده کنید. خاصیت این مواد باعث از بین بردن التهاب پوست سر می شود.

درمان ریزش مو با روغن بنفشه

گل بنفشه گیاهی معطر است. با گل هایی کوچک به رنگ بنفش، این گیاه در سراسر جهان شناسایی شده است. از این گیاه بیشتر در شرکت عطر سازی استفاده می شود. این گیاه برای رشد موها فوق العاده است. برای استفاده ی ان چند قطره روغن نارگیل را با روغن بنفشه مخلوط کرده و روی موهای خود بمالید و ان را ماساژ دهید. به مدت 3 ساعت بگذارید روی موهایتان بماند. تا تاثیر آن را در رویش مو، رفع موخوره، رفع شکنندگی موها و لطافت و درخشندگی موهایتان مشاهده کنید. در این صورت هرشب یا یک شب در میان از ان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : 12 توصیه بعد از عمل کاشت مو

درمان ریزش مو با روغن سیاه دانه

سیاه دانه یک گیاه بومی جنوبی که از خانواده الاله می باشد. اکثر افراد  سایه دانه را می شناسیم طعم تلخ و قیافه و ظاهر ان را به یاد داریم. از گذشته تا به امروز درباره سیاه دانه صبحت شده و می شود. روغن سیاه دانه از طریق فشرده سازی دانه های آن به سادگی بدست می آید. از مهمترین خواص این روغن می توان به تاثیر تقویتی آن بر مو، ابرو، مژه ها و رفع سفیدی مو اشاره کرد.

درمان ریزش مو با شنبلیله

عضو گیاهانه بومی ایران است. گیاهی است علفی که ممکن است در سر راه هم رشد کند. این گیاه نیز خواص دارویی مختلفی دارد. در شنبلیله هورمونی های تأثیر گذار وجود دارند که به تقویت دوباره موها کمک می کنند. طرز استفده از ان دانه های شنبلیله را از شب در اب خیس کنید. سپس آن ها را بخوبی بکوبید و خمیر یکدست شده ی آن را به پوست سر خود بمالید و سر خود را بپوشانید تا خمیر خشک نشود. نیم ساعت الی یک ساعت بعد سر خود را با آب بشویید. میزان توصیه شده برای مصرف آن دوبار در هفته می باشد.

درمان ریزش مو با آب پیاز

اکثر افرادر برای تقویت موها از اب پیاز استفاده می کنند و از ان خیلی راضی هستند. میزان تاثیر آب پیاز در از بین بردن شوره سر، عفونت ها و قارچ ها بسیار زیاد می باشد و همچنین گوگرد موجود در آن به گردش خون کمک می کند. اب پیاز را به مدت نیم ساعت روی سر بمالید و ان را بشویید.

درمان ریزش مو با ماست

استفاده از این روش برای مقابله با مو خوره و شوره سر و همچنین رشد، درخشندگی و تقویت موها موثر است. ماست از ویتامین های گروه B هستند که کمک زیادی به تقویت مو و شکنندگی و نازک شدن موها می کند.

بیشتر بخوانید : کاشت مو با بانک موی ضعیف چیست و چگونه است؟

درمان ریزش مو با لبو

لبوی قرمز سرشار از ویتامین های از جمله کلسیم، فسفر، پتاسیم، پروتئین، ویتامین B  و C و کربوهیدرات می باشد. در نتیجه اب لبو برای رشد و تقویت موها بسیار موثر هست. می توانید برگ چغندر تهیه کنید، به این صورت که برگ های چغندر قرمز را در آب بجوشانید. برگ های جوشیده را بکوبید و خمیر حاصله آن را به پوست سر خود بمالید و پس از نیم ساعت آن را بشویید.

درمان ریزش مو با دارچین

این روش در سلامتی گردش خون مناسب است. دارچین گردش خون در بدن را بهبود بخشیده و تضمینی برای تقویت ریشه مو می باشد. باعث تقویت و رشد خواهد شد. روشنی و رنگ مو یکی دیگر از خواص دارچین است همچنین میتوانید ماسکی از دارچین و عسل تهیه کنید. به موهایتان بمالید و پس از ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

درمان ریزش مو با شیرین بیان

این گیاه خاصیت زیادی دارد که در اکثر موارد استفاده زیادی  در پیشگیری از ریزش مو و اسیب های وارد شده دارد. میتواند بسیار تأثیر گذار باشد. خارش پوست سر، شوره سر و ریزش مو مواردی هستند. که شیرین بیان می تواند با آن ها مقابله کند. ریشه ی شیرین بیان را در شیر بمدت ۱۲ ساعت خیس کنید. سپس ریشه ها را بکوبید تا بصورت خمیر درآید. قبل از خواب این خمیر را  روی سر خود بمالید و بعد از خواب سرتان را با شامپو شستشو دهید.

درمان ریزش مو با روغن نارگیل

روغن نارگیل از ویتامین های از جمله مواد معدنی و اسیدهای چرب می باشد. روغن نارگیل برای تقویت مو و سلامتی مو تأثیر زیادی دارد. استفاده از روغن نارگیل فقط شامل موهای آسیب دیده نمی شود بلکه برای موهای سالم و پر پشت هم مفید می باشد. این روش منبع از. به دست امدن پروتئین های مو می باشد. روغن نارگیل را با مواد مختلفی مانندسیر، آب پیاز، روغن درخت چای و روغن کرچک ترکیب کرده و به عنوان ماسک استفاده کنید.

درمان ریزش مو با کشک

استفاده از کشک مواردی مانند لطافت، درخشندگی و نرمی موها را به دنبال دارد استفاده از کشک هم به صورت خوراکی و هم به عنوان ماسک مو استفاده می شود.

درمان ریزش مو با اسفناج

گیاهی مثل اسفناج منبع ویتامین های از جمله آهن، ویتامین A، ویتامین C، بتا کاروتن می باشند.مواد مغذی را می توانید با مصرف اسفناج، به منظور سلامت موهایتان، بدست آورید.این مواد باعث تقویت مو می شوند و با مرطوب نگه داشتن موها مانع از شکنندگی آن ها می شوند.

درمان ریزش مو با انگور فرنگی (خارتوت)

انگور فرنگی یا خارتوت بومی از مناطق کره شمالی می باشد.  این انگور سرشار از ویتامین C است که برای تقویت موها تأثیر گذار هستند. برای استفاده از این میوه باید هسته های آن را جدا کرده و گوشت آن را بکوبید و روی سر خود بمالید. همچنین می توانید آن را با چند قطره آب لیموی تازه مخلوط کنید. سر خود را به خوبی ماساژ داده و پس از یک ساعت سر خود را بشویید.

‫0/5 ‫(0 نظر)