ریزش مو بسیار شدید و نیز تعداد افرادی که در مطب های متخصصان پوست و مو، به دنبال راه حلی برای داشتن موهای پرپشت و قطع ریزش مو و نیز راهی برای رویش مجدد موهایشان هستند. در این اواخر بازار کاشت مو طبیعی را بسیار داغ کرده است.

کاشت و پیوند مو این روزها از طریق چند روش متفاوت انجام می شود. که بیشتر آنها بسیار مطمئن وهستند. اکثر بیماران از انجام آن رضایت داشته اند.

کاشت مو در حال حاضر تنها راه درمان است. ترمیم موی سر با کاشت مو امکان پذیر است. این پیوند در نواحی مختلف ازجمله سر، ابرو، ریش، سبیل، مژه و نواحی اسکار (نواحی دچار زخم و یا ضایعات پوستی) قابل انجام است.

درحال حاضر با به کارگیری تکنولوژی جدید از دسته های کوچکتر مو معروف به میکروگرافت (Micrograft)، استفاده خواهد شد. که باعث نتیجه رضایت بخش و ظاهری طبیعی شده است.

پزشک ژاپنی آقای دکتر Dr.Okuda در سال 1939 کاشت مو را برای اولین بار مطرح نمود. پس از آن درسال 1959توسط پزشک آلمانی Dr.Orentreich عملی شد.

کاشت طبیعی مو

مراحل کاشت مو

به صورت یک عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بی حسی موضعی است. در هنگام کاشت مو شخص متقاضی هیچگونه دردی حس نخواهد کرد.

پس از اتمام یک جلسه کاشت مو (حدود 3-8 ساعت ) به مدت یک روز پانسمان مناسبی روی سر گذاشته خواهد شد. بیمار فردای آن روز جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند.

در روز دوم بعد از عمل می تواند به حمام برود. اما دلمه هایی در محل عمل نباید دستکاری شود.  این دلمه ها تا روز پانزدهم از بین خواهد رفت. موهای کاشته شده به مدت 2 هفته رشد می کنند. این اتفاق نشان در پیوندهاست و موفقیت آمیز بودن جراحی کاشت مو می باشد.

رابطه با کاشت مو

هفته سوم

درصد زیادی از مو، هفته سوم شروع به ریزش خواهند کرد. ولی ریشه موها زنده خواهند ماند. موهای جدید از ماه دوم به بعد ظاهر می شوند که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل بوده و به مرور ضخیم می شوند.

در اغلب افراد همراه با ریزش مو تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت مو نیز وارد فاز استراحت و ریزش پیدا می کنند. محل عمل برای مدتی (شاید تا حدود 4 ماه) کم پشت تر از سابق دیده خواهد شد. این حالت موقتی است. به آن شوک می گویند.

مو از حالت استارحت خارج خواهد شد. رشد مو در محل کاشت ایجاد خواهد شد. موهای کاشته شده در 6 ماه اول نازک، کرکی و کم تراکم ظاهر خواهند شد. از ماه ششم به بعد موها پر پشت تر و تا 12 ماه کامل می شوند.

کاشت موی FUT

زمانی که بحث کاشت مو را در بین اطرافیان انجام میدایدم اولین موردی که به یاد آن می افتادیم. زخم های نواری پشت سر بود. در روش نیز نشانه اصلی کاشت مو به روش FUT است. با برداشتن مو از پشت سر و بالای گوش به صورت نواری از پوست برداشت می شود و از فولیکول های موجود در نوار پوستی را استخراج و به صورت دانه دانه در مخحل هایی که در پوس سر خالی هستن کاشت می شود.

البته با روش FIT نیز و روش های جدیدتر مانند SUT و میکرو FIT طرفداران این روش نیز کم کم کاسته شد. ولی هنوز نیز در جهان از روش FUT به روش موثر استفاده می شود. و می توان گفت که یکی از روش های پر بازده نزد افرادی است که کاشت مو را انجام میدهند.

مزایا و برتری‌های روش FUT

 • هزینه های کمتر به علت دشواری در کار و سرعت بیشتر
 • کل کار در یک روز انجام می شود.
 • نیازی به تراشیدن موها نیست.
 • به علت سریعتر بودن در این روش احتمال آسیب دردن فولیوکول ها کمتر است.
 • فرآیند استخراج در زیر میکروسکوپ انجام می‌شود.
 • برای همین تعداد فولیکول‌های سالم استخراج شده در واحد زمان بیشتر است.
 • درصد خطای ناشی از ابزار جراحی کمتر است.
 • دائمی ترین موها را نسبت به روش های دیگر دارند.

معایب و محدودیت‌های روش FUT

 • یکی از بزرگترین عیب ها زخم نواری در بانک مو است.
 • در بعضی موارد احتمال خونریزی وجود دارد.
 • مدت زمان بیشتری طول می کشد تا جای زخم ها بهبود یابد.
 • انجام ندادن ورزش های سنگین در روش FUT
 • ورزشکاران و افرادی که کارهای سنگین و ورزش های سنگین انجام میدهند این روش پیشنهاد نمی شود.
 • کسانی که پوست سر سفتی دارند یا پوست‌شان انعطاف‌پذیری مناسبی ندارد نمی‌توانند با روش FUT مو بکارند.
 • نمی‌توان موهای ظریف پایین گردن، موهای صورت و موهای بدن را برداشت کرد.

 کاشت مو به چه صورت است؟

به عبارت دیگر، در یک کاشت مو موهای شما را برداشت و آن را به جاهایی منتقل می کند که مویی در آن جا وجود ندارد. از پشت سر  استفاده می شود. مو های بدن نیز در برخی اوقات استفاده خواهند شد.

پیش از شروع پیوند، جراح شما مناطقی را که موها از آنجا برداشته می شود را عقیم می کند. با بی حس کننده موضعی آن قسمت ها را بی حس و شما همچنین به منظور خواب ماندن در این روش از پزشک خود آرام بخش درخواست کنید. جراح شما یکی از این دو روش پیوند را انجام خواهد داد: FUT یا FUE.

تغذیه بعد از کاشت مو لازم است؟

در دوره ی روند جراحی فولیکول‌های زیادی از اهدا کننده مو استخرج می شود.  به محل کاشت مو یعنی شخص گیرنده انتفال داده می شود.  و برش های که در سر ایجاد باعث حساسیت و ضعیف خواهد شد. به همین دلیل بعد از جراحی باید بیشتر به سلامت و تغذیه خود توجه کنید. چون توجه نکردن به رژیم غذایی باعث اسیب رسیدن به روند رشد مو خواهد شد.

شاید در بعضی از موارد بیمار دچار کم پشت شدن مو شود که در این صورت دیگر نمی توان کاری کرد. توجه به تغذیه سالم و استفاده از ریز مغذی ها به تقویت فولیکول های مو کمک و شاهد نتیجه بهتری باشیم. در غیر این صورت رشد ان را تهدید می کند.  هیچ تغذیه غذایی نباید از هرم غذایی شما  حذف شود. استحکام فولیکول‌های مو به تغذیه سالم وابسته است. حتی اگر عطر یک غذایی را دوست نداشته باشید باید بخورید. و برای تقویت فولیکول ها به یک تغذیه سالم نیاز داریم.

برای دیدن نمونه کارهای کاشت موی کلینیک ستاره ساعی کلیک کنید