چربی مو و چربی پوست سر را با روش های خانگی درمان کنید.

چربی مو و پوست سر

چربی مو همیشه برای پوست سر ضرر ندارند ولی این چربی ها بعضی وقت ها برای پوست سر افراد به اندازه کافی مناسب است وجود این چربی ها یعنی این که پوست سر در برابر میکروب ها سالم بماند و موهای زیبا داشته باشید. اما تنها چیزی که افراد را ناراحت می کنند چربی بیش از حد تصور افراد است.

این چربی مو موجب خارش در پوست سر می شود و افراد را اذیت می کند. ولی بعضی وقت ها این چربی ها باعث می شود تا پوست سر پوسته پوسته شود یا حالت موها از بین برود. اگر این علائم ها را داشتید باید به دنبال درمان ان بروید. ایا برای درمان چربی پوست سر چه کاری باید انجام داد؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باید تا راحل این مشکل را برای افراد اشنا کنیم.

فهرست مطالب

 علت ایجاد چربی مو و پوست سر چیست؟

 قبل از ان که به سراغ درمان چربی مو و پوست سر بروید. باید اول بدانید اصل ترین علت این چربی مو و پوست سر چیست؟ عوامل های زیادی موجب چربی پوست سر می شود عبارتند از : محیطی، ژنتیکی یا درونی باشد. پوست سر همه افراد به دلیل رطوبت نگه داشتن پوست سر مرتب چربی تولید می کند. ولی این کار توسط غده سبوم قابل انجام است. ولی ثابت نیست می تواند به دلایل مختلفی تغییر کند.

بیماری‌های پوستی

 • ژنتیک
 • اکنه سر
 • عوامل محیطی
 • شستشوی بیش از حد موها
 • استرس
 • استفاده از برس و شانه های کثیف
 • افزایش سن

ژنتیک

بعضی از افراد به طور مادر زادی پوست سر چربی دارند. وجود ژن های است که بعضی از افراد دارند که بخاطر این ژن ها غدده سبوم در چربی مو و پوست سر نقش زیادی دارد.

بیماری‌های پوستی

انواع مختلف بیماری های پوستی وجود دارند که براساس تغییر غدد سبوم و با وجود سیستم ایمنی می توانند به تولید چربی های مو پوست سر کمک کند. برای مثال بیماری درماتیت سبورئیک می توانید با تحریک غدد چربی و پوست سر با وجود ان در تولید چربی نقش دارند که عوارض های مختلفی مانند شوره و پوسته‌ پوسته شدن همراه خواهد بود.

 آکنه سر

در این روش شاید بسیاری از سلول پوستی در منافذ چربی به خاطر چربی های زیاد گیر کنند. همین امر سبب می شود رشد باکتری های زیادی در این منطقه جمع شوند ولی این امر باعث تجمع زیاد چربی ها در این منطقه و به وجود امدن اکنه در پوست سر می شود.

 عوامل محیطی

در بعضی از این موارد الودگی های محیطی باعث ایجاد چربی های زیاد در پوست سر می شود. ولی این موضوع به دلیل وجود هورمون ها تأثیر زیادی بر چربی های پوست سر خواهند گذاشت. این موارد بستگی به عوامل محیطی و رنگ و مواد شیمیایی در شوینده‌ها دارد که سبب به وجود امدن چربی در پوست سر می شود.

 استرس

استرس عوامل بسیار خطرناک هستند که در تولید چربی ها و هورمون های آندروژن را به طور مستقیم با خود درگیر می کنند. ولی این هورمون وظیفه کنترل تولید سبوم را دارد. ولی در صورت داشتن استرس در عملکرد افراد باعث اختلال انها خواهند شد.

شستشوی بیش از حد موها

در بعضی از مواقع شستشوی بیش از حد موهای سر چربی های پوست سر را از بین میبرد. به موها اسیب جدی وارد می شود. به همین دلیل پوست باید در این روش سبوم بیشتری را تولید کند که باعث چربی زیاد در پوست سر می شود. ولی باید مواظب باشید در صورت استفاده از شامپوی های نرم کننده موهای خود را کاملا بشوئید تا اثر این نرم کننده ها روی موهای شما باقی نماند به همین خاطر وجود این موارد در پوست سر تعادل چربی ها را به هم میزند.

 افزایش سن

در مردان باعث به وجود امدن مقدار زیادی ترشح چربی است. افزایش سن تأثیر زیادی در چربی ها دارد. ولی بعضی از مردان که سن ان از 50 سال به بالا باشد باعث ترشح هورمونی به نام DHT می باشد وجود این هورمون ها فولیکول‌های مو را کوچک می کند و باعث ایجاد چربی زیاد در پوست می شود. ولی نکته مهم اینجاست که چربی پوست سر با افزایش سن بلوغ هم ترشح می شود. زیرا به وجود امدن غدد چربی در این سن اندازه ان زیاد و باعث چربی های زیاد در پوست سر می شود.

 استفاده از برس و شانه کثیف     

 یکی از عواملی که منجر می شود گرد و غبار و الودگی  و محصولات ارایشی باقی مانده به موها و پوست سر منتقل شود. بستگی به شانه یا برس های که تمیز نشده باشند دارد. این کار سبب می شود موهای شما بعد از حمام کاملا کثیف شوند و میزان ترشحات چربی در پوست سر زیاد شود.

 چربی مو و پوست سر چه عواقبی به دنبال دارد؟

  همان طور که چیزهای دیگر برای موهای سر لازم است. چربی هم به مقدار لازم برای موهای سر نیاز است. اگر هنوز چربی ان نرفته است. چربی های پوست سر عوارض و مشکلات زیادی به همراه دارند که عبارتند از:

 • شوره
 • ریزش مو
 • چسبندگی و از بین رفتن حالت موها

 ریزش مو

یکی از مشکلات ریزش مو چرب شدن موها و پوست سر است که این چرب شدن باعث ریزش موها می شود. در این روش بیشتر شدن چربی های مو و پوست سر باعث می شود که آلودگی در بین موها ذخیره شوند و باعث منافذ باز پوست سر می شوند در نتیجه نمی توانید موها را به اندازه کافی تأمین کنید و باعث می شودتا ریزش مو اتفاق بیفتد.

چربی مو و از بین رفتن حالت موها

پوست سر به دلیل چربی سبب چرب شدن موی هم خواهد شد. این موهای چرب تا حد زیادی به هم می چسبند. این به هم چسبیدن موجب می شود دسته های موی سر خشک و بی حالت را ایجاد کنند. ولی ایجاد چربی در پوست سر موجب می شود حالت موهای سر از بین برود.

شوره بعضی از افراد فکر می کنند شوره سر به خاطر خشک بودن موهای سر یا پوست سر اتفاق می افتد اما این گفته ها تا حد امکان اشتباه است. البته شوره سر زمانی رخ می دهد که آلودگی ها و مواد شیمیایی به پوست سر یا موها جذب شوند و باعث بسته شدن منافذ ها می شود. عواملی که سبب گیر افتادن آلودگی ها می شود زیاد شدن روغن در قسمت های پوست سر است.

 راه‌های خانگی برای درمان چربی مو  و پوست سر

 اگر صبح از خواب بیدار شدید متوجه ان می شوید که شادابی موهای سر نسبت به قبل زیاد شده است و لکه های شبیه به روغن در ان وجود دارد. ولی میزان چربی در پوست شما از حد تصور بیشتر شده و از کنترل ان خارج شده است باید حتما راه درمان را پیدا کنید. بعضی از افراد که با این مشکل مواجهه می شوند. نخستین کاری که می توانند انجام دهند این است که یکی از راهکارهای خانکی برای پوست سر پیدا کنند. در ادامه تعداد از بهترین راهکار های خانگی برای شماها پیدا کردیم عبارتند از:

 • استفاده از روغن جوجویا
 •  تغییر شامپو و نرم‌کننده
 •  تغییر رژیم غذایی
 •  استفاده از سرکه سیب
 •  استفاده از آبلیمو
 •  روغن زیتون
 •  استفاده از آلوئه ورا
 •  شامپوی نعناع

 استفاده از آلوئه ورا برای چربی مو و پوست سر

 آلوئه ورا گیاهی کاملا طبیعی که می توانید چربی پوست سر را از بین ببرد و باعث نرم شدن موها شود و ساقه موها را مقاوم کرده که از ریزش ان جلوگیری کند.

 روغن زیتون

 روغن زیتون برای استفاده موها و از بین بردن چربی ها مفید است. به موهای شما استحکام و بهبود می بخشند. البته بابد این روغن را روی کف دستتان بریزید و با حرکت دایره وار با انگشتانتان ارام پوست سر را ماساژ دهید. بعد از یک ساعت از ماساژ دادن به حمام بروید. با شامپوی مخصوص ان را بشویید.

 شامپوی نعنا

 موادی که به افراد کمک می کند از چربی پوست سر خلاص شوید نعنا هستند. باید شما کمی نعنا تازه را خوب با اب جوش مخلوط کنید . و باید حتما سرد شود. سپس مراحل بعدی ان را با اب مخلوط کنید. بعد از شستن موها دسته اخر ابکش موها ان را به پوست سر بمالید تا خوب جذب پوست شود بعد بشویید ولی اگر می خواهید اثر ان را زوتر ببینیدسرکه را به نعنا اضافه کنید.

 استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب یک پاک سازی قوی  برای از بین بردن آلودگی ها در لابه‌لای موها و ضدعفونی کردن پوست سر است و از بسته شدن منافذ پوست پیشگیری می کند. استفاده نصف فنجان سرکه سیب را با اب مخلوط و داخل شامپو  ریخته و بعد از شستن موها از این شامپو که محلول سرکه و اب هستند استفاده می شود.

 تغییر شامپو و نرم‌کننده

یکی از دلایل که موجب بیشتر شدن ترشح چربی بر روی پوست سر استفاده از شامپوی نرم کننده است این مواد حاوی سولفات یا سیلیکون می توانید به فولیکول های مو اسیب جدی وارد کند. سولفات فولیکول های مو را از چربی از بین میبرد. این موضوع باعث تحریک غدد سباسه و تشویق آن‌ها به تولید چربی بیشتر خواهد شد. در نتیجه برای چربی پوست سر نباید از ‌شامپوی  برای شستن موها استفاده کرد چون باعث خشکی پوست سر می شود.

استفاده از آبلیمو برای چربی مو و پوست سر

اگر به چربی پوست سر دچار شده اید باید به مراحل شستن موها تان اضافه کنید. ولی برای نرم شدن موها بعد از شستن باید یک نصف لیوان ابلیمو را با سه لیوان اب مخلوط کرده و روی موهای خود ریخته و ماساژ داده بعد ابکش کنید. این کار به تقویت موها کمک می کند. باعث تنطیم چربی پوست سر می شود.

استفاده از روغن جوجویا برای چربی مو و پوست سر

هر چند استفاده از روغن برای بعضی از افراد ممکن است قابل هضم نباشد. ولی روغن جوجویا برای تقویت موها یک ماده منحصر به فرد است. توسط غدد سباسه چربی ها تولید خواهند شد. که به خوبی می توانید ان را جایگزین کنید. به راحتی چربی های پوست سر را کنترل کنید. تا دچار چربی پوست سر نشود. روغن جوجویا را در اسپری ریخته و روی پوست سر چند قطره اسپره کنید. سپس ماساژ دهید. یک ساعت روی موها باقی بماند. بعد با شامپوی PH بشویید.

تغییر رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی روی چربی پوست سر تأثیر زیادی دارد که در ان کمی کربوهیدرات وجود دارد. ولی در رژیم غذایی خود از پروتئین و ویتامین بیشتر استفاده کنید. با توجه به مواد غذایی  بدن شما نیاز به زینک و سولفور بیشتر است و این موارد متناسب برای بهبود گردش خون می باشد و می توانید با این نوع  رژیم غدایی چربی را کنترل کنید.

 ایا می‌توان با راهکارهای موجود از مشکل چربی مو و پوست سر جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از چربی پوست سر راهکارهای مختلفی برای این مشکل وجود دارد از جمله راهکارهای برای این مشکل به شما پیشنهاد می کنیم عبارتند از:

 • شستشوی درست موها
 •  شستشوی موها به تعداد کافی
 •  از سشوار ها و اتو موها به میزان لازم استفاده کنید.
 •  مصرف بیش از حد نرم کننده بپرهیزید.
 •  از دست زدن زیاد به موهای خود خودداری کنید.
 •  بعد از ورزش یا هر فعالیت موهای خود را بشویید.
 •  از بستن زیاد موها تا حد امکان بپرهیزید.

بعد از ورزش یا هر فعالیت موهای خود را بشویید.

یکی از عوامل که موها چرب می شود عرق بیش از حد افراد است. به همین خاطرگفته می شود بعد از هر فعالیت یا ورزش های سنگین موهای خود را بشویید و البته استفاده از کلاه و روسری و هر گونه پوشیشی که موها را بپوشاند بعد ان باید بشویید تا موها دچار چربی نشوند.

از بستن زیاد موها تا حد امکان بپرهیزید.

از بستن موها به صورت دم اسبی خودداری کنید. چون باعث اسیب زدن به موها می شود. این آسیب‌دیدگی باعث می شود چربی های زیادی وارد پوست سر شوند. بهمین خاطر توصیه می شود تا حد امکان موهای خود را نبندید. اگر پوست سر چربی نداشته باشد موجب شوره و ریزش موها نمی شود.  ولی اگر به چربی مو پوست سر دچار شدید برای این کار از روش خانگی استفاده و تا حد امکان از بروز این چربی ها به پوست سر پیشگیری می کند. شما باید زوتر متوجه این مشکل وعلت ان شوید و بیماری های پوستی باعث چربی پوست سر می شوند به همین خاطر درملن خانگی روی ان اثر ندارد  در این مواقع باید به پزشک مراجعه کرد.

 از دست زدن زیاد به موهای خود خودداری کنید.

اگر به موهای خود دست بزنین موجب چربی زیاد در پوست سر می شود. به علاوه با خاراندن سر  موجب آسیب‌دیدگی پوست سر می شود و در کل زمینه را برای چربی های بیشتر اماده می کند ولی تا حد امکان با ارامش کاملا با موهای خود برخورد کنید تا اسیب به پوست سر وارد نشود.

مصرف بیش از حد نرم کننده بپرهیزید.

ولی اگر می خواهید از نرم کننده استفاد کنید باید مواظب باشید مواد که داخل نرم کننده هستند باعث چربی مو و پوست سر می شود. باید در شامپوی نرم کننده احتیاط کنید تا به پوست سر برخورد نکند چون موجب ریزش مو و اسیب به ساقه موها می شود. از ماساژ موها با نرم کننده ها بپرهیزید.

از سشوار ها و اتو موها به میزان لازم استفاده کنید.

استفاده زیاد از این وسایل ها موجب تحریک چربی های پوست سر خواهد شد. اگر موها خشک شوند موجب خشکی پوست سر در نتیجه باعث از بین بردن بافت های طبیعی می شود.

شستشوی موها به تعداد کافی

اگر می خواهید چربی مو و پوست سر کنترل شود باید به میزان لازم موها را بشویید. شستن زیاد موها باعث تحریک چربی خواهند شد. در نتیجه از شستن زیاد پوست سر بپرهیزید

شستشوی درست موها

باید شستشوی موها را به درست انجام داد. اگر درست موهای خود را نشویید باعث چربی زیاد موها می شود و مقداری شامپو را به پوست سر خود بمالید و ان را ماساژ بدهید. باید شامپو به خورد تمام موهای شما شود. از مالش  زیاد موها بپرهیزید. کف دست را زیاد به پوست سر نزنید. چون باعث اسیب زدن به فولیکول‌های مو است.

 

 

‫0/5 ‫(0 نظر)