پیری پوست و راهکارهای پیشگیری و جوانسازی پوست به روش خانگی

راههی پیشگیری از پیری پوست با روش خانگی

جوانسازی پوست برای بعضی از افراد به عنوان زیبایی به کار می رود. انواع دستگاه های مدرن و پیشرفته برای پیشگیری از پیری پوست وجود دارد. مواد جوانسازی پوست انقدر زیاد است که نصف قفسه های داروخانه ها را پر کرده است. ولی برای تبلیغات جوانسازی پوست در سایت های اجتماعی موجود هستند برای این همهمه بازار جوانسازی پوست باید چطوری از روش خانگی استفاده کرد.

اصلا یا شاید برای بعضی از افراد سازگار نباشد. روش های خانگی تا حد زیادی اثبات شده است. و از توصیه بسیاری از پزشکان کم خطر تر است. و روی افراد اثر مثبت اثبات شده است و باید افراد تلاش کنند این موارد که گفته می شود رعایت کنند.

در روش های خانگی انقدر روش ها زیاد و مختلف هستند و همه ان ها مطمئن هستند. در جوانسازی پوست کمک شایان می کند. ولی تأثیر ان کسی نمی داند تا از ان استفاده نشود. ولی شاید ترکیبات ادویه و میوه های طبیعی استفاده شده برای بعضی از افراد جوابگو باشد ولی دلیل بر این نمی شود برای همه افراد خوب عمل کند.

بهترین راه پیشگیری از پیری چیست؟

بعضی از افراد عجله دارند که هر چه زودتر به روش های خانگی و نتایج ان دست بيابند. اول باید این را بدانید که این چیز امکان پذیر نیست. ولی ترکیبات خانگی و داروهای جوان سازی پوست به شما کمک می کنند. ام منتظر اکسیر جوانی نباشید و با رعایت توصیه های پزشک برای جوانسازی روش های خانگی پوست به شما کمک نخواهند کرد. پوست شما به شکل پنجره ای است که بدن شما را پوشانده است و ظاهر را برای فرد زیبا کرده است.

از جای جوش‌های دوران بلوغ گرفته تا پوست درخشان دوران بارداری، خط اخم و خنده، و لکه‌های ناشی از آفتاب مواردی هستند تأثیر در سلامتی پوست و سن شما خواهند بود.

پوست دارای پرکاربرد ترین عضو بدن است و وظیفه بسیار زیادی را عهده دار است که مانند سیستم دفاعی ایمنی بدن عمل می کند. ساختار پوستی با جنگیدن این موارد باکتری‌های، ویروس‌ها، آلودگی‌ها و سموم را سالم نگه می دارد. پوست شما وظیفه دارد دمای بدن را تنظیم و مایعات درون ان را حفظ می‌کند و رطوبت از دست رفته را به درستی مدیریت می کند.

مانند یک سپر در برابر میکروب ها دفاع می کند انهای که مسئول درد هستند به ما خبر می‌دهند که سلول ها در خطر هستند و در برابر پرتوهای سرطان‌زا و مضر فرابنفش محافظت می‌کند. عوامل های که تأثیر بر پوست ژنتیک دارند عبارتند از: ژنتیک، سن، هورمون‌ها و بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، عوامل درونی موثر بر پوست هستند. و عوامل های درونی را نمی توانیم کنترل کنیم ولی عوامل های خارجی را می توانیم.

جواسنازی پوست و پیشگری از پیری پوست

عوامل خارجی مانند:

 • استرس
 • رژیم غذایی ناسالم وغذاهای یک نواخت
 • شست و شوی پوست با اب کاملا داغ
 •  خواب ناکافی
 •  کم ابی بدن
 •  فعالیت کم و ورزش نکردن
 •  عدم مصرف دخانیات و برخی از داروها
 •  از شستن زیاد پوست بپرهیزید یا ماندن طولانی در حمام
 •  عدم محافظت از پوست دربرابر نور خورشید با نزدن ضد آفتاب یا عدم استفاده از آبسه محافظتی

تغییر دادن سبک زندگی

سبک زندگی سالم بر روی جوانسازی پوست تأثیر خیلی زیادی دارد. سبک زندگی به فعال و کار روزمره افراد گفته می شود از تغدیه مواد غذایی گرفته تا وسایل ارایشی، هر چند سبک زندگی سالمی داشته باشید پوست شاداب و جوان خواهید داشت.

البته ما به افراد تاکید نمی کنیم که به دنبال راحل جوانسازی پوست نگردید یا از روش های موجود استفاده نکنید ما با داشتن سبک زندگی سالم می توانیم از پیری پوست تا حد زیادی جلوگیری کنیم. سبک زندگی یک تغییر کم هزینه و اسان برای جوانسازی پوست به روش خانگی است و البته از همه سخت تر است.

مهم این است که شما عادت های بد خود را ترک کنید و احتمالاً مالیدن عسل، آووکادو و پودرنارگیل به صورت‌تان کار آسان‌تری است. این هم از مزایای دنیای مدرن هستند. در سبک زندگی پیری پوست را به تاخیر می اندازد و سلامتی پوست را به مرور و تأثیر بهتر بر ظاهر پوست داشته باشد.

رژیم غذایی سالم در جلوگیزی از پیری پوست

صنعت مراقبت های پوست است که محصولات پوستی به شما اطمینان حاصل می کند که پوست جوان داشته باشید یا با عوارضی پیری پوست بجنگید.  برای جلوگیری از پیری پوست از ماسک های میوه ای یا گیاهی استفاده کنید. ولی در هر سایت ماسک های غیر استاندارد و استاندار با طعم میوه ای و گیاهی وجود دارد ولی اکثرا تأثیر چندانی ندارد.

محصول جوانسازی پوست نباید گران قیمت یا فروشنده از مواد داخلش تعریف کند. باید محصولاتی که روی پوست می مالید باید کاملا بهداشتی باشند ولی پیری پوست در لایه عمیق پوستی در سلول ها اتفاق می افتد ولی خوردن غذا به اندازه ای مهم است که یک چیزی طبیعی به پوستتان می مالید.

از غذایی سالم جوانسازی پوست و سلامت انها را به همراه دارد. مواد تغذیه ضروری پوست را نمی توانید با کرم‌ها، لوسیون‌ها، روغن‌ها یا ماسک‌های پوستی تامین کنید. این مواد مغذی از طریق خون باید به پوست تزریق شود.

نحوه پوست جوان به پیری پوست

غذاهای دوستدار پوست

محققان تحقیقات درباره سلامتی پوست انجام داده اند که خوارکی های به اندازه کافی برای سلامتی پوست مفید هستند مصرف این غذا ها یکی از روش های خانگی را به دنبال دارند :

سویا

سویا برای چین های که در اطراف یا خارج از چشم به وجود می اید مخصوص برای خانم های که یائسه می شوند برای انها مناسب هستند. این سویا خاصیت غذایی که برای شماها دارند بیشتر کارایی ان محافظت ان در برای نور خورشید و التهاب است ولی مورد اصلی پیری پوست نور مستقیم افتاب است.

البته این غذاهای که استفاده می کنید در برابر افتاب کافی نیست باید در برابر افتاب از کرم زد افتاب هم ضروری است. کرم های که استفاده می کنید حداقل ۳۰ درصد و دارای محافظت طیف وسیع باشد. بین ساعت ها 10 الی2 زیر افتاب به هیچ عنوان نروید اگر هم می روید موهای سرتان را بپوشانید و البته در حین بیرون رفتن از دستکش استفاده شود.

امگا 3

امگا 3 در ماهی‌های روغنی، گردو، تخم کدو و روغن ذرت وجود دارد و می تواند از پوست خشک و پوسته پوسته شدن پوست کل بدن پیشگیری کند.

چای سفید

این موارد خاصیت ضد پیری پوست و ضد سرطان هستند تحقیقات نشان داده است که موادی که داخل چای سفید هستند در برابر اسیب های وارد شده از سوی التهاب و از سلول های ایمنی بدن محافظت می کند.

فلاوانول‌های کاکائو

شکلات تلخ به کارایی پوست کمک شایان می کند. کارایی این مواد در کاهش زبری و پوسته پوسته شدن پوست موثر است. باعث زیاد شدن در درونی پوست و هیدراته شدن ان می شود. پوست را در مقابل اشعه ماورای بنفش محافظت کند.

چای سبز

چای سبز برای پوست خاصیت خیلی زیادی دارد پلی‌فنول‌ها موادی که در درون چایی سبز وجود دارد که به سلول های جوانسازی پوست کمک شایان می کند. حتی بعضی از افراد گفته اند چای سبز برای خوب شدن زخم ها و برخی از بیماری های پوستی تأثیر دارد.

روغن زیتون

سرعت در بهبود پیری پوست افزایش می یابد و نور افتاب به مرور زمان باعث مشکلات از جمله چروک‌های پوستی، لکه‌های تیره و تغییرات رنگدانه‌ای شود. روغن زیتون از این موارد جلوگیری می کند.

انبه

ترکیبات آنتی اکسیدان دارد. این ترکیبات از ساختار پوست به نام کلاژن محافظت می کند.

گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی برای جلوگیری از  سرطان پوست خیلی تأثیر دارد. مصرف روزانه یک گوجه‌فرنگی 50 درصد از سرطان پوست ناشی از اشعه UV را کاهش می دهد. یکی از خاصیت که رب گوجه فرنگی دارد پوست را در برابر نور افتاب محافظت می کند. بعضی از افراد که روزانه از رب گوجه فرنگی استفاده‌ می کند بیشتر دچار افتاب سوختگی می شوند لیکوپن نقش و خاصیت مهم در پوست دارد.

در مورد الکل

اگر مصرف الکل را قطع کنید دچار خطر سرطان پوستی را به همراه دارد هر ۱۰ گرم مصرف الکل به شکل روزانه می‌تواند بین ۷ تا ۱۱ درصد خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

استرس و پیری پوست

دقت کرده اید قبل از انجام هر کاری صورتتان جوش میزنید. به معنی میزان استرس و مشکلات پوستی است. ولی مشکلاتی برای بعضی از افراد که استرس دارند وجود دارد.

 • بثورات پوستی روی دست
 •  پوسته پوسته شدن
 •  ریزش مو
 •  خارش

 تعریق

بعضی از پژوهشگران فکر می کنند وجود استرس باعث ترشح سبوم می شود سبوم یک نوع چربی پوست است اگر بیش از حد تصور ترشح کند منافذ های موجود در پوست را می بندد در نتیجه موجب جوش های آکنه می شود.

استرس برای بعضی از افراد موجب بهترین روش برای جوانسازی خانگی پوست می شود. مواردی که استرس شما را کمتر می کند.

 • مدیتیشن
 • یوگا
 • تایچی

این موارد از استرس شما را کم می کند. ولی روانشناسی با وجود مشاوره می توانید داروهای برای کاهش استرس را کنترل کنند.

آبرسانی و مرطوب کردن

بهترین روش برای جوانسازی پوست ابرسانی برای پوست است ولی رطوبت برای حفظ جوانی و شادابی پوست بسیار مهم است و از محصولات که موجب ابرسانی پوست می شوند سبب می شود از خروج کم ابی به پوست پیشگیری کند. این موارد می توانید به شما کمک کند که از جمله:

 • باید 5 الی 10 دقیقه دوش گرفتن محدود باشد.
 • به جای اب داغ زیاد از اب گرم استفاده کنید.
 • از صابون های بسیاری قوی برای پوست استفاده نکنید و تا حد امکان از صابون های بدون عطر استفاده کنید.
 • اسکراب‌های خشن، اسفنج‌های زبر، لیف و کیسه می‌توانند به سطح پوست شما آسیب بزنند.
 • برای خشک کردن صورت حوله را فشار ندهید ارام بگذارید و بردارید.
 • بعد از حمام برای پوستتان از محصولات مرطوب کننده استفاده کنید.
 • از خاراندن پوست جلوگیری کنید و برای برطرف کردن ان از کمپرس یخ استفاده شود.
 • شوینده‌های هایپوآلرژنیک برای شستن لباس های ضد حساسیت استفاده می شود.
 • در فصل سرد برای رطوب از بخور گرم استفاده کنید.

 دخانیات را ترک کنید و خوب بخوابید

مصرف دخانیات باعث پیری تمام پوست بدن می شود. مواد موجود در تنباکو با تنگ کردن عروق خونی موجود در سطح پوست، خونرسانی به لایه‌های سطحی را زیاد می کنید به این ترتیب به سلول ها اکسیژن کافی نمی‌رسد. ولی خوابیدن به حد اندازه گودی که در اطراف چشم است محو می شود.

و در کل پوست بهتری خواهید داشت. یکی از روش های جوانسازی پوست هم اسان هم مجانی است. روزانه باید 7 الی 9 ساعت بخوابید ولی برای این که شامل پوست شاداب باشید باید 9 ساعت در شب به اندازه. کافی بخوابید خواب برای سلامتی پوست هم مفید هستند و هم زیاد خوابیدن بعد از نه ساعت برای پوست مضر خواهد بود.

اگر می خواهید پیری پوست را تا حد امکان جبران کند باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • از افتاب تا حد زیادی دروی کنید چون دشمن سلامتی پوست است.
 • کم ابی وخشکی شدید به پوست اسیب می رساند تا حد امکان از ابرسانی برای پوست استفاده کنید.
 • ترکیب شیمیایی پوست‌تان را متعادل کنید. برای این کار می‌توانید از تونرها و ماسک‌های پوستی استفاده کنید.
 • رتینوئیدها، نیاسینامید، کوکیو۱۰، لایه‌بردارها می تواند به پوست کمک کنید ولی برای استفاده ان در خانه با پزشک خود مشورت کرد.
 • اگر می خواهید از محصولات دست ساز استفاده کنید حتما از اطمینان محصول  متوجه شوید ولی بهتر است با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.
 • برای شستشوی پوست تا حد امکان از فشار و مالیدن ان بپرهیزید.
 • از ماساژ درمانی استفاده شود.