پیری زودرس و علائم و نحوه جلوگیری از آن چگونه است؟

دلایل پیری زودرس

این مشکل غیر قابل تصور است ولی بخاطر افزایش سن مراحل طبیعی بدن فرد از طرف هرم سلول ها گرفته و تامرحله بعدی ضعیف می شود و نشانه های پیری در افراد بوجود می اید این نشانه ها عبارتند از : چین و چروک و خستگی به ویژه در ظاهر هر فرد ایجاد می شود. اگر این تغییر دادن در زمان موعد خود اتفاق بیفتد به این تغییرات پیری زودرس گفته می شود. کلان این تغییرات با افزایش سن بیشتر می شود و این کار غیر ممکن خواهد بود،برای برطرف کردن علائم پیری زودرس روش های زیادی وجود دارد. البته اگر حتما زود رس باشد. روش های زیادی ارائه شده که برای انجام دادن نیاز به زمان زیادی نداشته باشد و برای برطرف کردن پیری زودرس حتما شرایط و سبک زندگی را تغییر دهید. برای  شناخت بهتر درباره این مشکل علائم و دلایل ان بررسی و توضیح داده می شود.

علائم پیری زودرس چیست؟

این مشکل برای هر فرد متقاوت است و در سنین های زیادی اتفاق می افتد. این علائم حتما باید قبل از 35 سالگی متوجه ان شوید که به نام پیری زودرس معروف است که عبارتند از :

  • چین و چروک های دست
  • پوست خشک
  • لکه های کبدی
  • ریزش مو

چین و چروک‌های دست

با افزایش سن چین و چروک های بیشتر و سطح پوست دست نازک‌تر می شود و پروتئین در ساختارش کلاژن تولید می کنند. به همین خاطر دست ها لاغرتر و چین و چروک ها بیشتر می شوند. هر چند سن این افراد کاهش یابد علائم پیری زودرس خود را نشان می دهد.

پوست خشک

شاید در سن 40 سالگی متوجه شوید که پوست شما خشک یا  پوسته پوسته می شود ولی چین و چروک ها در سن 30 سالگی غیر طبیعی است.

لکه های کبدی

یکی از علائم پیری زود رس لکه های کبدی است ولی برای برخی از افراد که زیاد در زیر مستقیم نور خورشید است اتفاق می افتد. بعد از گذشتن 40 الی 50 سالگی این مشکل جای نگرانی ندارد اما پایین تر از این سن باشد حتما برای درمان ان اقدام کنید.

ریزش مو

این مشکل زمانی رخ می دهد که سلول بنیادی در داخل فولیکول های مو رشد می کند و در اخر از بین می رود. تغییرات هورمونی، عوامل محیطی، ژنتیک و رژیم غذایی همه این عوامل در سرعت این رویداد نقش دارند. اگر در کنار این شواهد کمتر شود حتما باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید. یا نکاتی درباره پیری زودرس حتما رعایت شود.

بیشتر بخوانید : روش خانگی درمان پوست چرب چیست؟

چه عواملی باعث پیری زودرس می شود؟

عوامل های مختلفی در بدن شما وجود دارد که علائم پیری زودرس را تقویت می کند که عبارتنداز :

  • ژنها
  • قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه کردن
  • سیگار کشیدن
  •  فشار

 ژنها

برخی از ژنیتیکی ها ی بسیار نادر پیدا می شود که سبب علائم پیری در همه رده های سنی میشود. ایا عوامل دیگری پیدا می شود؟ برخی از عادت ها در زندگی وجود دارد که علائم پیری زودرس را تقویت می کند حتی اگر دلایل اصلی وجود نداشته باشد. خواب به بدن فرد کمک می کند که سلول های بنیادی دوباره احیا شود. تحقیقاتی در این باره انجام شد که پایین امدن کیفیت خواب کمک به زیاتر شدن علائم پیری زودرس و با عملکرد سلول های پوستی شباهت دارد. یک رژیم غذایی حاوی قند و کربوهیدراتهای تصفیه ای، به مرور زمان به پوست صدمه می زند. مصرف الکل و کافئین به کمتر شدن اب بدن اسیب می زند. به مرور زمان کمبود اب سبب ایجاد لکه و اسیب به پوست می شود.

فشار

سبک زندگی استرس زا می تواند بر روی التهاب پوست اثر بگذارد و به عادت های خواب شما اسیب می زنند. عوامل های مانند هورمونهای استرس و التهاب ابتلا به پیری زودرس را بیشتر می کند.

قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه کردن

قرار گرفتن در زیر مستقیم نور خورشید توسط اشعه ماورای بنفش وارد پوست می شود. این مرحله باعث اسیب به پرتوی DNA در سلولهای پوست می شود. که چین و چروک ها را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن

سموم های داخل سیگار سبب خشکی پوست و علائم پیری زودرس می شود.

بیشتر بخوانید : مراقبت پوست در بارداری و راهکارهای آن

نحوه جلوگیری از پیری زودرس

برای جلوگیری و برطرف کردن پیری زودرس بعد از فهمیدن بهتر است که اقدامات لازم برای درمان ان انجام دهید یا اگر فرد لکه های کبدی دارد حتما برای درمان ان از یک متخصص پوست کمک بگیرید. برای محافظت پوست در برابر اشعه ماورای بنفش حتما از یک کرم ضد افتاب استفاده کنید یا در صورت امکان در زیر افتاب نروید. ویا، ویتامین C و محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید این موارد تا حد امکان برای برطرف کردن پیری زودرس موثر است. بهترین کاری که برای برطرف کردن این مشکل تأثیر دارد به اندازه ظرفیت بدن خود به رژیم غذایی خود اهمیت دهید.

این محصولات مانند میوه و سبزیجات در شفافیت و ابرسانی پوست کمک می کند. عادت های بدن در کاهش ابتلا به پیری زود رس بسیار موثر است. حتما قبل از خوابید باید ارایش خود را با ژل شستشوی صورت تمیز کنید. شستشوی صورت می تواند بر روی زیبایی صورت موثر باشد. روزانه باید صورت خود را با محصولات شستشو و اب گرم کاملا تمیز کنید. باید صورت شما از هر گونه مواد ارایشی پاک شده است.

برنامه خواب درست و اصولی برای خود بگذارید.

خواب برای تمام بدن و به خصوص پوست مناسب است و فرصت ریکاوری را به بدن می دهد. به اندازه کافی باید اب بنوشید چون کمبود اب زیاد باعث می شود به چین و چروک ها هر چه زودتر ابتلا شوید. برای داشتن بدن هیدراته باید روزانه 8 لیوان اب بخورید. ورزش روزانه به فعالیت بدنی و گردش خون کمک می کند. اگر می خواهید از پوست خود محافظت کنید و سالم باقی بماند حتما باید سیگار را ترک کنید. برخی افرادی که سیگار را ترک کرده اند با پوست شفاف و زیبا روبرو شده اند.

برای کمتر شدن استرس روش های زیادی را باید امتحان کنید که فشار بر روی روان شما را کاهش دهد. حتما باید روش های کاهش استرس پیدا شود که برای بدن شما مناسب باشد و ان را به یک عادت تبدیل کنید. عوامل های پرهیز از استرس مانند یوگا، پیاده روی دسته جمعی در دل طبیعت و مراقبه ، مکانیسم ها ی هستند تا از این مشکل پرهیز  کنند.