پوست خشک دلایل، علائم و مراقبت از آن

پوست خشک

امروزه نه تنها فقط پوست صورت بلکه تمام نواحی بدن خشک می‌شود و افراد دچار نگرانی می شوند. پوست خشک خود به تنهایی یک مشکل جدی نیست ولی اگر از ان مراقبت نکنید مشکلات و عوارض جدی به همراه دارد. در برخی از موارد این مشکل با عوامل های مانند هوای گرم یا سرد، رطوبت کم هوا و نرسیدن آب کافی به پوست اتفاق می افتد. برای بهتر شدن راه های مختلفی وجود دارد مانند استفاده از مرطوب کننده ها و عدم استفاده از صابون ها و مواد شوینده این محصولات پوست را به سمت خشکی می کشاند. بعضی وقت ها این مشکل شدیدتر می شود و به هیچ وجه راه درمان وجود ندارد. در این موارد شاید به پزشک در این زمینه احتیاج داشته باشید. برای درمان و تشدید این مشکل راه های زیادی وجود دارد که در ادامه این مطلب به ان اشاره شده.

علائم و علل پوست خشک

علت این مشکل به شرایط زندگی روزمره شما بستگی دارد. پوست خشک نشانه و علائمی به همراه دارد که عبارتنداز :

 • در هنگام این مشکل شاید به خاطر شدت ان ترک های عمیقی به وجود اید که موجب خونریزی می شود. شاید این مشکل اختلالاتی در خشکی و خارش ایجاد کند.
 • بعد از حمام خشکی احساس می شود.
 • پوسته پوسته شدن و خارش کم

این مشکل معمولا همیشه علت محیطی داشته است. برخی از بیماری ها بر روی معمولا پوست خشک تأثیر می گذارد وعلت اصلی ان عبارتند از :

 • صابون ها و مواد شوینده سخت
 • حمام گرم و دوش طولانی و زیاد
 • اب و هوا
 • بیماری تیروئید و دیابت
 • هیدراتاسیون نامناسب
 • تغذیه نامناسب
 • شرایط کار و زندگی

بیشتر بخوانید : مراقبت پوست در زمستان چگونه است و چه تاثیراتی دارد

تغذیه نامناسب برای پوست خشک

این موارد بر روی بروز این مشکل موثر است. معمولا غشای پوستی برای ادامه زندگی و رطوبت مفید است.

شرایط کار و زندگی

امروزه قرار گرفتن در جاهای که از وسایل گرمایشی مانند اجاق گازهای چوبی و شومینه استفاده می شود باعث کمتر شدن رطوبت و خشکی می شود.

هیدراتاسیون نامناسب

یکی از عوامل پوست خشک هیدراتاسیون نامناسب است. به همین خاطر که شما به مقدار کافی از اب بهره نمی برید.

بیماری تیروئید و دیابت

وجود بیماری که قبلا به ان اشاره شده در کنار انها این دو بیماری هم بر روی بروز این مشکل موثر هستند. برای درمان کردن این مشکل مشورت پزشک در این زمینه لازم است.

اب و هوا

در فصل زمستان رطوبت پوست کمتر می شود که باعث خشکی پوست است. اگر شما در مناطقی مانند بیابان زندگی می کنید اثری بر روی پوست ندارد. ولی گرمای هوا هم بر روی تشدید این مشکل تأثیر گذار است.

حمام گرم و دوش طولانی و زیاد

شنا کردن در استخری که دارای کولر است پوست خشک بیشتر تحریک میکند. حتما باید در استخرهای که دارای کولر است شنا کردن را کمتر کنید و نباید به هیچ وجه با اب داغ حمام کنید.

صابون ها و مواد شوینده سخت

برخی از محصولات شوینده دارای مواد سختی هستند که رطوبت را کاهش و پوست را خشک خواهد کرد. ولی برای برخی افراد که باعث از بین بردن روغن فرموله شده اند دلیل بروز این مشکل هستند.

بیشتر بخوانید  : لایه برداری پوست چگونه باعث زیبایی فرد می شود؟

اصول مهم در مراقبت از پوست خشک

برای داشتن این مشکل نگرانی به دل خود راه ندید کاملا بدون خطر است. اگر به درستی و اصولی از پوست خشک مراقبت نکنید باعث بیماری اگزما می شود. اگر دارای این بیماری هستید خشکی بیشتر منجر به زیادتر شدن این بیماری می شود باعث عوارض های مانند ترک خوردگی وزیاتر شدن التهاب و قرمزی می شود. شاید بر اثر این مشکل برخی از عفونت ها رخ دهد. زیرا  منافذ و ترک های باز باعث وجود باکتری ها در میان انها می شود و در اخر منجر به عفونت می شود. برای مراقبت درست و اصولی از این مشکل باید توصیه های پزشکی انجام گیرد که عبارتنداز :

 • آب کافی به بدن برسانید
 •  امگا 3 و امگا 6 مصرف کنید
 •  تا حد امکان در معرض هوای سرد و با شدید قرار نگیرید.
 •  پوست خشک خود را مرطوب کنید
 •  شوینده ها و صابون های خود را تعویض کنید
 •  زمان استحمام خود را کاهش دهید

پوست خشک خود را مرطوب کنید

این کار باعث از دست رفتن هر چه بیشتر اب بدن می شود ولی کرم ابرسانی برای این مشکل موثر است.

زمان استحمام خود را کاهش دهید

زمان حمام کردن نباید از ده دقیقه یا بیشتر طول بکشد. سعی کنید در روز فقط یک بار حمام کنید.

شوینده ها و صابون های خود را تعویض کنید

بعضی وقت ها با جاگزین کردن برخی از شامپو ها و مواد شوینده می توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

تا حد امکان در معرض هوای سرد و باد شدید قرار نگیرید

افرادی که پوست خشک دارند باید هنگام خارج شدن از منزل از کلاه و دستکش بهره ببرند.

آب کافی به بدن برسانید

اب کافی در طول روز کمک به درمان خشکی پوست می‌کند از دست دادن اب بدن یکی از دلایل اصلی این مشکل است.

امگا 3 و امگا 6 مناسب برای پوست خشک

این اسید ها را می توان در غذاهای روزانه مانند ماهی، تخم کتان و تخم مرغ بدست آورید.

درمان خانگی پوست خشک

این نوع درمان طبیعی بهترین راهکار برای برطرف کردن این مشکل است. می توانید این موارد را در خانه پیدا کنید یا ان را خریداری کنید.

 • ماسک روغن زیتون و شکر
 • عسل
 • گلیسیرین
 • روغن نارگیل

ایا می دانستید این روغن از اسید چرب ضروری تولید شده است که می تواند ان را در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت کند و همانطور مرطوب نگه دارد. حتما این روغن را در غذای روزانه خود اضافه کنید تا پوستی مرطوب داشته باشید و هم به عنوان کرم مرطوب کننده برای پوست خشک بهره ببرید.

عسل

قبل از دوش گرفتن چند قطره از عسل را به قسمت های که خشک هستند بمالید و بعد از چند دقیقه به حمام بروید. این کار تأثیر بر روی رطوب پوست خشک خواهد داشت. همچنین می توانید 2 قاشق غذاخوری جو دوسر را با یک قاشق غذاخوری عسل و کمی آب گرم مخلوط کنید و سپس آن را بر روی پوست خود مالش دهید. می توانید از ان به عنوان لایه بردار استفاده کنید. بعد از چند دقیقه بگذارید اثر این ماسک بر روی پوست اتفاق بیفتد تا کاملا خشک شود بعد ان را بشوييد.

گلیسیرین

استفاده از این مواد به پوست شما کمک می کند تا رطوبت در ان بیشتر شود.

ماسک روغن زیتون و شکر

با استفاده از این محصولات می توانید یک لایه برداری کاملا طبیعی درست کنید. یک فنجان شکر را با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنید. به ارامی ان را روی پوست خود بمالید بعد از چند دقیقه ماساژ دادن ان را بشویید و در آخر از یک مرطوب کننده بهره ببرید که التهاب ان را کاهش دهد.