میکرواسکالپ و میکروپیگمنتیشن

میکرواسکالپ

میکرواسکالپ سر، (کلا منطقه کف سر را اسکالپ می‌گویند) میکرو اسکالپ شبیه به پیگمنت برای جاهای خالی سر که مو ندارد استفاده خواهد شد. اگر قسمت های که مو نداشته باشد به صورت نقطه ای است. ولی اگر قسمت های بعدی که مو داشته باشد به صورت هاشور انجام می گردد. علاوه بر کار موی سر برای ابرو هم از این روش استفاده می کنند. که همه انها باهم نتیجه خیلی بهتری دارد. ولی برای خانم ها از تکنیک‌های شبیه سازی برای کم پشتی موها استفاده می شود.

جاهای که به دلایل های مختلف در سانحه خالی شده اند و اگر ریزش مو ندارید با این دو روش پیوند زده خواهد شد. در  پوست سر اقایان و جای پیوند را با استفاده از پیگمنت که به صورت نقطه است انجام خواهد شد. اگر قسمت های از سر مو داشته باشد  ان را به صورت هاشور انجام می دهند. اما برای بعضی از خانم ها شبیه به ان پیوند می زنند.

تفاوت میکرواسکالپ و میکروپیگمنتیشن

امروز نام های زیادی برای این دو روش به کار می برند عبارتند از:میکروپیگمنتیشن، اسکالپ، اسکالپ سر، هاشور سر، هاشور کف سر، تاتو سر یا پیگمنت سر و… اسکالپ یا میکروپیگمنتیشن محدودیت سنی و جنسیت ندارد. این کار برای هر دو جنسیت به کار می برند و خیلی کاربرد دارد. که امروز  با توجه به تجهیزات مدرن از این دو روش بیشتر استفاده می شود.

کاربرد میکرواسکالپ

 • پوشاندن قسمت طاسی و کم پشت سر با این دو روش
 • با پوشاندن اثرات زخم های عمل جراحی یا با وجود اسکار ناشی از پوست سر   شکستگی سر یا ابرو
 • از بین بردن سوختگی، زخم و یا خال مادر زادی
 • با پنهان نمودن جای بخیه و زخم ها یا با هر نوع اسکار موجود بر روی سر
 •  بعد از انجام عمل پیوند بصری را می توان بیشتر کرد.
 •  با این روش پوشاند اسکارهای مانند جراحی یا رد تصادفات و زخم‌های قدیمی

مراقبت های پس از میکرواسکالپ

سه روز پس از کاشت میکرواسکالپ از حمام کردن و استخر و سونا بپرهیزید و در زیر نور خورشید قرار نگیرید و بعد از عمل از شامپوی مخصوص موهای سر بچه ها استفاده کنید. به همین دلیل بعد از کاشت کف سر چرب خواهد شد و نباید از وسایل بهداشتی مثل پمادهای سر استفاده کنید. چون موجب به تاخیر انداختن نتایج عمل خواهد شد.

 زمان اسکالپ سر

زمان این دو روش حداقل 3 تا 5 جلسه طول خواهد کشید. و هر جلسه تقریبا2 تا 4 ساعت است در کل سر جمع 6 ماه طول می کشد تا نتیجه دلخواه به دست بیاید.

 استفاده از روش پیگمنت به‌ جای کاشت مو 

این شبیه سازی متد برای قسمت های که باعث کم پشت شده اند، مثل ابرو، ریش و سبیل و یا سر می‌توان استفاده کرد. که مهمترین عامل در پوشاندن طاسی سر استتار زخم ناشی از عمل جراحی و یا اسکار شکستگی روی سر یا ابرو است. باعت افزایش اثر بخشی برای پیوند مو است که در کل، همه ان ها مکمل کاشت مو هستند. در کاشت پیگمنت سر 2 تا 6 جلسه که هر جلسه ان 2 الی 5 ساعت طول می کشد. کلا 5 ماه باید طی کرد تا به نتیجه دلخواه رسید. مراقبت های لازم برای این متد  عبارتند از :

 • نداشتن استحمام، استخرو سونا تا ٣ روز
 • نبودن در معرض مستقیم نور آفتاب

این تکنیک برای ارایش دائم ابرو، پلک و لب مناسب است. اسکار در طاسی و کم پشتی موها موثر خواهد بود. این روش برای پوست سرهای تیره استفاده می شود. تا فضاهای که خالی هست را بپوشاند و افراد موهای پر پشت و زیبا داشته باشند. در این روش با قلم های باریک و خطور رنگی به شکل هاشور مانند شکل های شبیه به مو در طاسی سر به کار می رود. حتی افراد بعد از عمل با مو طبیعی خود قابل تشخص نیست.

نحوه انجام میکروپیگمنتیشن پوست سر     

در معنای کاشت میکروپیگمنتیشن یا تاتوی پزشکی به نام پیگمان یا رنگدانه در عمق زیر پوست تشکیل می شود. این کار به علاوه با دستگاه های که مخصوص این روش است بی حس می شود. این دستگاه از سوزن های باریک و با ظرافت کامل است که با سرعت زیاد در حال حرکت هستند. با ضربه های پی در پی سوزن از اپیدرم عبور می کند.

و مقداری رنگ های موجود در ان را وارد پوست می کند. که به صورت نقطه کاملا ریز دیده می شود. این نقطه در کنار هم یک شکل را به وجود می اورند. و با موهای طبیعی خود شخص مو نمی زند. در نتیجه این روش به فولیکول های مو اسیب وارد نمی کند.  ولی عمق سوزن و رنگ سطح تر از ریشه یا ساقه فولیکول‌های مو است.

مزایای میکروپیگمنتیشن پوست سر

میکروپیگمنتیشن بهترین گزینه برای جایگزین تاپیک است ولی پودر تاپیک زیبای و استحکام این روش را ندارد و استفاده از ان هر روز خسته کننده است.  در این روش از رنگ های طبیعی و با کیفیت استفاده می شود چون به احتمال کم پوست کمتر دچار حساسیت می شود چون از نوع سوزن های استریل و کارتریج یک بار مصرف استفاده می شود. خطر عفونت و انتقال ان به  بیماری های مانند هپاتیت یا ایدز   کمتر می شود .

محدودیت های میکروپیگمنتیشن پوست سر

تاتوی های که انجام داده اید در قسمت های پوست سر کمرنگ تر می شود. ولی برای ترمیم دوباره ان نیاز نیست. ماندگاری تاتو بستگی به جنس موی خود شخص و رنگ ان دارد هر چند کیفیت تاتو بالاتر باشد ماندگاری ان نیز زیاد می شود معمولا ماندگاری ان 3 الی 5 سال است. البته همیشه سایه کم از رنگ های تاتو باقی می ماند تا افراد متوجه شود از چه رنگی برای تاتو استفاده کرده است. بعضی از افراد می دانند که اگر سن شان بالا برود و موهایشان سفید باشد برای تاتو باید موها را رنگ کرد تا رنگ تاتو روی موها فرد مشخص نباشد.

تفاوت کاشت مو و میکروپیگمنتیشن

این تکنیک در این روش در دوره اخیر انجام میگیرد. که افراد برای نشان دادن طبیعی مو ها به رنگ خود به عناصر طبیعی بدن نیاز دارد عبارتند از:

 • موی سر
 • موی ابرو
 • ریش و سبیل
 • سینه

و همچنین برای از بین بردن تاتو در برخی موارد است. با این روش موها طبیعی در قسمت های که دچار طاسی شده اند پیوندمی زنند.  بعضی از افراد  بر این عقیده هستند که میکرواسکالپ  موی سر روش جدیدی برای کاشت مو مناسب است ولی دليل ان که این روش  بهتر است با تبلیغات افراد درباره این روش انجام می گیرد.