منافذ باز پوست و مو قابلیت درمان را دارد

منافذ باز پوست

بعضی از افراد زمانی که پوست خود را در اینه می بینند. روی پوست خود بخصوص در قسمت گونه و بینی سوراخ های زیادی بر روی صورت به وجود امده که در کنار بعضی از آنها جوش‌های ریز و درشت سرسیاه و سرسفید دیده می شود. پوست این جور افراد در واقع شبیه به پوست پرتقال است. که سوارخ های زیادی دارد. این سوراخ ها منافذ باز پوست هستند. و این، راه ارتباطی غدد چربی موجود در پوست با سطح آن محسوب می شود.

که وجود این سوراخ ها برای پوست فرد ضروری است. ماده ای که از غده سباسه ترشح شده توسط این منافذ باز پوست تولید شده و باعث تبادل حرارتی و مرطوب شدن سطح پوست می‌گردد.بنابرابن این ماده پوسته های به وجود امده سطح پوست و الودگی بر روی پوست را پاک می کند. در واقع مشکل از منافذ باز پوست نیست بلکه مشکل زمانی به وجود می اید که مانفذ باز پوست از حد تصور بزرگتر باشند. در این مطالب قصد داریم شما را با علت منافذ باز پوست و روشهای درمان اشنا کنیم. پس با ما در ارتباط باشید.

علت منافذ باز پوست

عوامل وراثتی

برخی از افراد به طور ژنتیکی دارای منافذ ی بزرگتر از حد تصور دارند. معمولا در سن بلوغ که ترشح سموم وجود دارد. حتی وقت های که فرد پوست کاملا خشکی دارد. دارای منافذ بزرگتری هستند. و برعکس آن شاید فردی که پوست چربی به ارث ببرد ولی جوش زیادی نداشته باشد. در نتیجه منافذ این نوع پوست زیاد باز نیست.

پوست چرب

دارای مجاری طبیعی هستند. که چربی های تولیده شده از ان عبور می کند. از جلوی فولیکول های مو به سطح پوست می رسند. کاملا طبیعی است. این روش در افرادی که پوست چرب دارند بازتر است. در واقع باید چربی تخیله شود. منافذ پوست را بازتر می کند. اگر چه این حالت کاملا طبیعی است ولی بعضی افراد دوست ندارند مجاری پوستشان باز باشد. در این صورت پوست خود را خشک نگه دارند. یا سشتشوی صورت را بیشتر کنند، و از کرمهای خشک کننده پوست استفاده کنند و از مصرف کرم‌ های چرب خودداری کنید. به این ترتیب تا حدی می توان منافذ باز پوست را جمع تر کرد. در این صورت با گذر زمان و زیاد شدن سن پوست رو به خشکی می رود و منافذ پوست کوچک تر می شوند .

آرایش کردن

بعضی از محصولات ارایشی بخصوص کرم ارایشی منافذ باز پوست را مسدود می کند. در این شرایط مواد مترشحه از غدد چربی برای اینکه بتوانند از سطح پوست خارج شوند؛ مجبور خواهند بود منافذ پوست را گشاد تر کنند. هر چقدر محصولات ارایشی بر روی پوست فرد ماندگاری بیشتر داشته باشد احتمال عمیق تر شدن منافذ پوست را به همراه دارد. در این روش هر نوع کرم که فاقد چربی هستند توصیه می شود. البته بعد از چند ساعت باید این کرم هم نیز پاک کرد. هیچگاه مواد آرایشی را برای ساعتهای متوالی روی پوست نگه ندارید و شب حتما قبل از خواب پوست صورت خود را بشویید.

شستشوی روزانه پوست

برای پاک کردن هر نوع الودگی ها روی پوست و شستشوی روزانه 1 الی 3 مرتبه توصیه می شود. ولی شستشوی  پوست های چرب بهتر است حداقل 2 بار یعنی روز و شب قبل از خواب باشد. این سشتشوی باید با صابون های معتبر یا مواد شوینده مناسب با پوست خود شما باشد.برای کوچک شدن منافذ باز پوست شستشوی مداوم صورت لازم است. همچنین داروهای کاهنده چربی پوست می‌توانند بسیار کمک کننده باشند. در بازار شوینده های تحت اسکراب ها وجود دارند که قادراند آلودگی های سطحی پوست را بیش از شوینده های معمولی برطرف کنند. استفاده از این محصولات صدرصد توصیه می شود. اصل پیشگیری از ایجاد منافذ باز پوست وخشک نگه داشتن پوست است.

بیشتر بخوانید  : پاکسازی و جوان سازی پوست با اکسیژن‌ تراپی صورت چگونه است؟

شستشوی بیش از حد هم دردسر ساز است

وجود یکی از راه‌های کمتر شدن چربی شستشوی پوست است. ولی برای بعضی از افراد فقط شستشو کافی نیست و نیاز به اقدامات درمانی برای کاهش چربی پوست وجود دارد. در این شرایط نباید گفته شود با بیشتر شدن شستشوی صورت می توان چربی پوست را کمتر کرد بلکه شستشوی بیش از حد پوست حتی می‌تواند موجب آسیب به پوست باشد.

درمان صد درصدی نداریم

اگر بتوانید غدد چربی را کمتر کنیم به طور حتم منافذ پوست هم جمع‌تر می‌شوند. برای این روش می توان از کرم مخصوص مثل ترتینوئین و اسید میوه استفاده کرد. استفاده مداوم از ان سبب می شود منافذ پوست باز به تدریج کمتر شود و کلاژن سازی افزایش یابد. در واقع افزایش کلاژن سازی باعث می‌شود ناحیه دور منافذ غدد چربی بسته شود. استفاده از کرم مخصوص با دوز کم هفته‌ای یک تا دو بار شروع می‌شود و به تدریج تعداد دفعات مصرف بیشتر می‌شود. و به مرور جلسات درمان بیشتر می شود. میکرودرم و لیزرهای تحریک کننده کلاژن ساز نیز می‌توانند کمک کننده باشند. البته نتیجه لیزر صدرصد نیست ونوع درمان نسبی محسوب می شوند. جلسات ان2 الی 3 بار در فاصله یک ماه تکرار می شوند. جالب است بدانید نوع تغذیه تاثیری بر باز بودن منافذ پوست ندارد.

روشهای درمان منافذ باز پوست

پوست چربی را میتوان به وسیله محصولات‌ پاک کننده مخصوص همیشه تمیز نگه داشت و بهداشت را رعایت کرد تا از منافذباز بیشتر پیشگیری کرد. عامل اصلی منافذباز این است که گرد و غبار موجود در هوا با چربی روی پوست ترکیب شده و مجرای خروجی سبوم یا چربی را مسدود می‌کند و چربی تولید شده که زیادتر از حد معمول است برای خارج شدن روزنه خروجی خود را بازتر کرده و منافذ باز کاملا مشخص را روی پوست پیدا می کند. با این وجود در صورت ایجاد منافذ بیش از حد باز در سطح پوست، روشهایی وجود دارد و می توانند این وضعیت را بهتر کنند. ظاهر درخشانی را برای پوست ایجاد کنند. تأثیرگذارترین روش های درمان منافذ باز پوست عبارتند از:

 • کرم‌های حاوی اسید میوه
  • مصرف کردن این کرم شب ها وقت خوابیدن حدود چند ماه برای منافذ باز پوست کمک می کند.
 • میکرودرم ابریژن
  •  با جلسات بیشتر(10-6 جلسه) این روش لایه برداری انجام شود، تا کوچک تر شود.
 • لیزردرمانی
  • این نوع لیزرها یعنی لیزر فرکشنال در چند جلسه باعث کمتر شدن خواهد شد.
 • آر اف فرکشنال
  • انجام این روش بابکارگیری امواج رادیوفرکوئنسی در چند دوره موجب کمتر شدن منافذ میشود و از روش های دیگر دوام زیاتری داشته وعارضه احتمالی لیزر وجود ندارد.
‫0/5 ‫(0 نظر)