مراقبت از مو و داشتن موهای سالم چه کارهایی لازم است.

مراقبت از مو

امروزه داشتن موهای پر پشت و زیبا نیاز به مراقبت های درست و اصولی داشته و مراقبت از مو فقط برای نوع شامپوی که استفاده می کنند ندارد. به غیراز شامپوی که همیشه از ان استفاده می کنید موارد دیگری نیز در زیبایی موها نقش زیادی دارند.

برای مراقبت از مو به طور کاملا مرتب موهای خود را اصلاح کنید.

برخی افراد تصور می کنند که کوتاه کردن موها از ‌رشد انها پیشگیری کرده و سبب می شود که رشد دوباره ان به تأخیر بیفتد. اما برخلاف این تصور متخصصان در این زمینه توصیه می کنند. به خاطر دوشاخه بودن نوک موهای خود، مرتب به سالن بروید و موها را اصلاح کنید. تا وقتی که موهای خود شما دو شاخه باشد. به هیچ عنوان امکان رشد موها وجود ندارد. در نتیجه یکی از راه های دوباره رشد مجدد موهای سالم، اصلاح کردن درست و مرتب موها خواهد بود.

موی طبیعی

در طول روز شاید موهای خود را به شکل های مختلفی حالت داده و از وسیله به نام اتو مو با سشوار برای حالت دادن موهای خود استفاده کنید. توجه کنید می توانید دراخر هفته ها به سلامتی موهای خود بپردازید و اخر هفته ها باید کاملا موهای خود را باز بزارید و از کشیدن یا تند بستن موها اکیدا خودداری کنید.

بیشتر بخوانید : ریزش مو در زنان دلایل و روش های درمان آن

 اهمیت دادن به پوست سر

برخی افراد به دلیل خشکی زیاد پوست سر دچار خارش می شوند و برای برطرف کردن ان در داروخانه ها شامپوی ضد شوره و خارش وجود دارد و از ان استفاده نمایید. خارش های که کنترل نمی شود شاید در اینده نزدیک دچار مشکلات جدیتری شود. در نتیجه برای سلامت پوست خود باید اقدامات لازم را انجام دهید.

 مصرف رژیم غذایی سالم برای مراقبت از مو

تغذیه مواد غذایی چه ربطی به تقویت موها دارد؟ موها نوعی از پروتئین کراتین شده است. و برای ادامه روند رشد به پروتئین نیاز دارد. بدن به طور طبیعی موها را به عنوان یکی از بافت های غیر ضروری میداند. وقتی که پروتئین به بدن فرد می رسد در اخر بعد از بافت های مهمی مانند قلب و کبد جذب این دو ناحیه از بدن می شود. این کار در حالتی است که پروتئین کافی به بدن فرد نرسیده و بدن در این حالت دچار کمبود پروتئین می شود.

در اخر اگر بدن شما به مقدار کافی از این مواد مغذی سالم داشته باشد علاوه بر اندام ها و بافت های ضروری، بافت های غیر ضروری بدن نیز از پروتئین های دریافتی سهمی خواهند داشت. یکی از مواردی که برای رشد، موها نیاز دارد آهن است. برخی افراد غذاهای که استفاده می کنند اهن دارد در نتیجه دارای موهای سالم خواهد بود. برخی که تنها از گیاهخواری نیاز بدن را تأمین می‌کنند نیز می توانند در مواد غذایی خود از اهن استفاده کنند.

موادی مانند تخم مرغ، ماهی، گوشت، اسفناج و آووکادو موادی می باشند که سرشار از پروتئین های لازم برای مو هستند. باید حتما از موادی استفاده کنند که دارای ویتامین‌ هایC, E باشند این نوع ویتامین به کلاژن سازی بدن کمک می کند و در اخر باعث تقویت موها میشود.

بیشتر بخوانید : رشد مو بعد از کاشت مو چقدر زمان می برد

از وسایل های گرم کننده مو خودداری کنید.

برخی از افراد برای خشک کردن موها بعد از حمام از سشوار استفاده می کنند. توجه کنید هنگام استقاده از وسایل های خشک کننده موها حتما درجه حرارت را پایین قرار دهید و از ان استفاده نمایید این روش اگر چه خیلی طول می کشد برای خشک کردن موها، اما در این حالت می توانید از موهای خود محافظت نمایید.

 هر هفته قبل و بعد از حمام از نرم کننده و ماسک مو استفاده کنید.

به توصیه ی پزشکان و متخصصان پوست مو برای سالم ماندن موها بابد حتما بعد از حمام از ماسک مو یا نرم کننده استفاده کنید که برای مراقبت اصولی موها مناسب است. اینگونه ماسک ها با افزایش هیدراسیون مو، موجب احیا و سلامتی مو  می شوند. اما توجه کنید هر ماسکی مناسب برای انتخاب موهای خود فرد نیست. استفاده از ماسک ها باید متناسب با موها انتخاب شوند.

کلاه بپوشید

نور مستقیم افتاب موجب خشک شدن موها می شود. البته استفاده از کلاه افتابی علاوه بر این که از پوست صورت خود در برابر افتاب محافظت کرده از خشکی موها هم پیشگیری می کند. خشکی مو باعث سوزش و خارش در موها خواهد شد.

برای مراقبت از مو از اب داغ برای حمام کردن استفاده نکنید.

اگر چه روزانه حمام کردن با اب داغ لذت بخش خواهد بود ولی به این نکته هم توجه کنید اب داغ به موها اسیب جدی وارد می کند. داشتن موهای شاداب و خوش حالت نیاز به مراقبت های زیادی دارد. اب داغ می تواند هر چه سریعتر موجب تغییر رنگ موهایتان شود. باعث خشکی پوست سر خواهد شد اگر نمی توانید از اب سرد برای حمام کردن بهره ببرید. اب ولرم به جای اب سرد گزینه مناسبی است.

بیشتر بخوانید : بهترین زمان کاشت مو در کدام فصل است

دائما به موهای خود دست نزده و با آنها بازی نکنید

همانطور باید فشار وارد بر موهایتان را کمتر کنید. برای بستن موهایتان از ابزاری به غیراز کش مو استفاده کنید. کش مو فشاری که بر روی موهای سر ایجاد می کند به مرور زمان شاید رشد موهای سر کمتر شود و یا خط رویش عقب تر برود. همچنین بازی کردن با انتهای موها هم برای سلامتی انها ضرر دارد. سعی کنید فشار زیاد به موهایتان وارد نکنید.

رابطه مراقبت از مو و شانه زدن

اگر چه امروزه یکی از راه های داشتن موهای سالم شانه زدن بوده برخی افراد تصور می کنند یک امر پسندیده است. البته شانه زدن بیش از حد به موها اسیب جدی وارد می کند. در هنگام شانه زدن موهای ضعیف حالت شکستگی پیدا می‌کنند. در خرید شانه دقت کنید که شانه پلاستیکی خریداری ننمایید.

مراقبت از مو و آب و هوا

در هر کدام از فصل ها از محصولات طبیعی استفاده کنید به طور مثال در فصل زمستان بخاطر خشکی هوا از محصولات مرطوب کننده و ابرسان استفاده شود ولی در فصل تابستان از محصولات دیگر مراقبت های مو استفاده کنید که رطوبت و گرما در بین موها کم نشود.

بیشتر بخوانید : نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو به چه صورتی است؟

 خوابیدن روی بالش ابریشم برای مراقبت از مو

برای خواب کافی و داشتن موهای سالم توجه کنید به جای بالش پنبه ای از بالش ابریشمی استفاده نمایید. اصطلاک بین موها و پارچه کاهش و از کوتیکول موها محافظت شود.

از مواد طبیعی برای موها استفاده کنید.

مواد طبیعی موها از قبیل: روغن آرگان، روغن نارگیل، آلوئه ورا و یا اسپیرولینا و بقیه ی محصولات دیگر برای درخشندگی و تقویت موها موثر است.

‫0/5 ‫(0 نظر)