لک و پیس چیست و ایا درمان خاصی برای پیسی وجود دارد.

درمان لک و پیس

درمان لک و پیس برای بعضی از افرادی که مبتلا به این بیماری هستند. اهمیت دو چندانی دارد. این بیماری معمولا کل پوست بدن را درگیر خود می کند. اما شاید در تمام ناحیه ی بدن که رنگدانه در داخل ان موجود است کاملا دیده می شود. این بیماری خطر یا عوارضی به همراه ندارد. اما به دلیل ایجاد تغییرات ظاهر فرد و تأثیرات روانی خود بیمار و افراد دیگر سبب کم شدن عزت نفس، گوشه گیری و بروز افسردگی در فرد شده. و از کیفیت زندگی بیمار می کاهد.

در دوره ی بیماری سلول های تشکیل شده ملانین یا ملانوسیت ها از بین می رود. اما علت دقیق این بیماری هنوز در دست محققان است اما به نظر می رسد که عوامل ژنتیکی، سیستم ایمنی فاکتورهای بیوشیمیایی و عصبی و حتی عوامل محیطی در بروز آن نقش مهمی دارد. هیچ درمان یا دارویی نمی تواند روند این بیماری را متوقف کند: اما بعضی از این داروها که به صورت تکی و همراه با نور خورشید ترکییب و استفاده می شوند.

این روش می تواند به رنگ پوست فرد کمک شایانی کند. داروها و روش های درمانی مبتنی بر نور برای کمک به بازگرداندن رنگ پوست یا حتی تسکین رنگ پوست در دسترس هستند. اگر چه نتیجه ان نامشخص و غیر قابل تغییر است. ولی اگر درمان برای چند مدت نتیجه بخش باشد یا شاید در اخر نتایج دوام نداشته باشد یا لکه با عوارضی جدید ظاهر شود.

بیسشتر بخوانید : برداشتن خال بدون عمل امکان پذیر است.

علل ایجاد لک و پیس

در کمال تعجب امروزه درمان لک و پیس در دست محققان است. و هنوز درمانی برای این بیماری مشخص نشده است. اما در تحقیقات انجام‌ شده موارد زیر را مشخص کرده‌اند که عبارتند از:

 • یک رویداد استرس زا
 • عدم نامتعادل بودن استرس اکسیداتیو ژنتیکی
 •  اسیب وارد به پوست به دلیل آفتاب‌سوختگی شدید یا بریدگی
 •  قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی خاص
 •  ارثی یا رابطه فامیلی
 •  علل عصبی
 •  علل ویروسی
 •  یک مشکل خود ایمنی، سیستم ایمنی بدن فرد بیش‌ازحد فعال شده و ملانوسیت های خودی را از بین می‌برد.

 علائم بیماری لک و پیس

 • سفیدی رنگ موهای سر، مژه‌ها، ابروها یا ریش
 •  از بین رفتن  رنگ طبیعی بافت‌هایی داخل دهان و بینی
 •  از بین رفتن رنگ طبیعی پوست به صورت لک و پیس که معمولاً ابتدا در دست‌ها، صورت و قسمت های اطراف دهانه های بدن و اندام تناسلی ظاهر می شود.

روش های درمان لک و پیس

نوع انتخاب روش درمان ویتیلیگو یا درمان لک و پیس های ناشی از آن، بستگی به سن و میزان پوست درگیر شده دارد. سرعت شروع بیماری ومیزان تأثیر ان بر زندگی فرد دارد. معمولاً داروها و روش‌های درمانی توسط نور درمانی برای کمک به بازگرداندن رنگ طبیعی پوست و یا تسکین درد از ان استفاده می‌شود: اگر چه بهبود شدگان ویتیلیگو نتیجه بخش یا مشخص نیست و انتظاری برای بهتر شدن درمان این بیماری نباید داشت.

بیشتر بخوانید : فیس آپ چه کارایی و مزایا و معایبی برای پوستتان دارد؟

 محافظت از آفتاب

 یکی از این عوارض برای بروز لک و پیس افتاب سوختگی است فرد باید پوست خود را در برابر افتاب حفظ کند یا از رفتن به زیر افتاب خودداری کند. هنگامی که افراد زیر نور خورشید قرار می گیرند، پوست رنگدانه‌ای به نام ملانین می سازد تا از آن در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند: اما اگر فرد به این بیماری مبتلا باشد نشانه ی این است که ملانین کافی داخل پوست ندارد در این صورت پوست دچار افتاب سوختگی می شود. مداوم باید از کرم ضد آفتاب با فاکتور SPF به اندازه 30 به بالا استفاده شود تا از پوست در برابر هر گونه اسیب دیدگی محافظت شود.

 ویتامین دی

  اگر پوست در جلوی نور خورشید قرار نگیرد دچار کمبود ویتامین Dمی شود این نوع ویتامین برای سلامت دندان و استخوان کاملا ضروری است. اما نور خورشید منبع غنی از این نوع ویتامین است اگر چه این ویتامین در بعصی از این غذاها مانند ماهی نیز پیدا می شود. شاید دریافت کامل این ویتامین از مواد غذایی یا نور خورشید کافی یا به تنهایی مشکل ساز باشد. در این صورت یک مکمل روزانه حاوی 10 میلی گرم ویتامین D مصرف شود.

کرم کاموفلاژ

این نوع کرم بر روی لکه های سفید پوست فرد خود را نشان می دهد. این کرم‌ها کمک می‌کنند تا لکه‌های سفید با نواحی دیگر پوست ترکیب شوند تا ظاهری یکنواخت ایجاد کنند. این نوع کرم ضد اب هستند در همه نواحی بدن استفاده می شود. آنها تا چهار روز روی بدن و 12 تا 18 ساعت روی صورت باقی می‌مانند در این صورت از این کرم ها می توان به عنوان مواد ضد آفتاب که با درجه SPF بالا باشد نیز استفاده کرد.

درمان‌های موضعی

این نوع درمان برای درمان لک و پیس یا ویتیلیگو موثر هستند. کرم‌های کورتیکواستروئید: این کرم را به مدت3 ماه به عنوان درمان برای لک و پیس بر روی پوست بالا تنه و اندام‌های تحتانی می توان استفاده کرد. نکته اینجاست که از این کرم نباید بر روی ناحیه های صورت  (به خصوص پلک‌ها)، گردن، زیر بغل و کشاله ران که پوست نازک دارد، استفاده کرد. بازدارنده‌های کلسینئورین (کرم پیمکرولیموس و پماد تاکرولیموس). این محصولات را می‌توان به عنوان درمان برای لک و پیس در محل پلک‌ها، صورت، گردن، زیر بغل و کشاله ران استفاده کرد.

نور درمانی

روش نور درمانی به معنای نور مستقیم خورشید که برای درمان مشکلات پوستی استفاده می شود انواع مختلف این روش درمانی عبارت است از:

 • استفاده از نور شیمی درمانی به شکل دهانی،موضعی یا حمام آب
 • کار با نور ماوراءبنفش B با باند پهن یا باند باریک
 • استفاده از لیزر اکسیمر یا ماوراء بنفش B هدفمند برای لکه‌های کوچک ناشی از لک و پیس

بیشتر بخوانید : بعد از لیزر فرکشنال ایا پوست تیره می شود.

عمل جراحی

در عمل جراحی لایه سطحی پوست در قسمت لکه های که ماندگاری داشته باشند. با عمل جراحی برداشته می شود.  به جای ان از پوستی که به رنگ ان قسمت بخورد برداشته و پیوند زده می شود.

رنگ زدایی

در رنگ زدایی از مونوبنزیل اتر یا هیدروکوئینون بعضی از افرادی که رنگ پوست تیره دارند و این بیماری در این روش به حالت پیشرفته رسیده و قابل استفاده است.

لیزر درمانی

انواع مختلف لیزرهای کیو سوئیچ از قبیل روبی (۶۹۴ نانومتر)، اکساندرایت (۷۵۵ نانومتر) و ان دی یاگ (۵۳۲ نانومتر و ۱۰۶۴ نانومتر) به تنهایی و توسط رنگ زدایی مانند مونوبنزیل اتر یا MMEH به منظور رفع لکه های که در این روش به وجود می اید استفاده می شود. این روش با انتخاب رنگدانه ملانین و سلول های ملانین به صورت رنگ زدایی پوست عمل می کند.

پیوند پوست

 یک عمل جراحی است. که در ان پوست سالم و طبیعی از قسمت های مختلف برداشته شده است. و برای پوشاندن قسمت اسیب دیده قابل استفاده است. برای درمان لک و پیس و لکه های سفید از این روش ها می توان استفاده‌ کرد.

پیوندهای پوستی بسته به شرایط زیر قابل اجرا هستند:

 • در 12ماه گذشته این لکه ها بدتر نشده باشند.
 • هیچ لکه ی سفیدی در دو ماه گذشته ظاهر نشده باشند.
 • عمل جراحی شامل نمونه‌ای از پوست است. از بین بردن ملانوسیت‌ها از آن و پیوند نمونه به مناطق لک و پیس است. این نوع درمان‌ها وقت گیر هستند و خطر ایجاد جای زخم را داشته و برای کودکان مناسب نیستند.
 • پیسی درمانی در اثر اسیب هایی پوستی مانند افتاب  سوختگی شدید به وجود نیامده باشد.

کرایوتراپی

 در ابن روش که هدف رنگ زادیی قسمت کوچکی از پوست باشد. روش کرایوتراپی با نیتروژن مایع از کارایی بالایی برخوردار است. کرایوتراپی روشی است که از  نظر اقتصادی به صرفه بوده و نتیجه ماندگاری را حاصل می کند. این روش توسط پزشکان با تجربه انجام می شود در این صورت کاملا ساده و راحت خواهد بود و درمدت کوتاه قابل انجام است. ملانوسیت‌ها حساسیت شدیدی نسبت به انجماد به وسیله نیتروژن مایع دارند. بنابراین کرایوتراپی می‌تواند. منجر به از بین رفتن رنگ پوست به طور کامل و دائمی شود.