عوارض رنگ مو بر پوست و موی افراد

عوارض رنگ کردن مو

رنگ مو می تواند عوارض بر پوست و موی افراد داشته باشد که جبران آن نیز می تواند بسیار هزینه بر و حتی شاید سخت باشد. رنگ مو به رنگدانه‌های فولیکول‌های مو گفته می شود که از دو گروه ملانین:

  • یوملانین
  • فیوملانین

تشکیل شده‌است. اگر اندازه ملانین ها بیشتر باشد رنگ مو تیره تر و اگر کمتر باشد رنگ مو روشن تر است. ملانین ها در طول زمان توانایی  تغییر رنگ را دارند. فولیکول های موی افراد با استفاده از ملانین ها می توانند بیشتر از یک رنگ تشکیل شده باشند. اگر ملانین ها به اندازه کافی تولید نشوند باعث سفید شدن موهای سر می شود.

رنگدانه ها معمولا بر روی پیاز مو قرار گرفته اند. پس در این صورت تعیین کننده رنگ مورد نظر افراد هستند. رنگ موها را معمولا به 5 گروه تقسیم می کنند:

  • قرمز
  • بور
  • خاکستری
  • قهوه‌ای
  • مشکی

که هرکدام دارای سایه‌های گوناگون هستند. رنگ مو به خاطر شدت و سایه رنگ می تواند در طول زندگی افراد تغییر  کنند. در صورت سفید شدن موها می توان از رنگ موهای طبیعی یا شیمیایی استفاده کرد. موی سر تأثیر زیادی بر روی چهره افراد می گذارد از زمان های گذشته رنگ مو مورد توجه خانم ها بوده است.

البته در گذشته خانم ها گیاهانی مانند بابونه و حنا برای را برای رنگ کردن موها به کار می بردنند. بعضی از افراد اگر می خواهند موهای روشن داشته باشند از حنا یا پوست گردو هم استفاده می کردند.از حنا برای رنگ مو و جلا به موها و تقویت موها استفاده می کردند. اما به دلیل رنگ های متفاوت رنگ های شیمیایی جای رنگ های سنتی گذشته را گرفته اند و به شدت امروزه مورد استقبال افراد قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید : پوست و مو و مراقبت از آن

استفاده از انواع رنگ مو، مدل های مو و رنگ های شیمیایی در بین افراد کم سن و سال رواج بسیاری دارد. اکثر خانم ها از وسایل یا محصولات ارایشی به عنوان زیبایی نگاه می کنند. و توجهی به آسیب های احتمالی بر سلامتی ندارند. چون سطح مو شکننده است چربی ها از ان محافظت می کند چربی در سطح مو باقی می ماند و رنگ های شیمیایی یک ماده خارجی است که وارد ساختمان مو می شود.

به همین دلیل هنگام رنگ کردن موها بهتر است چرب باشد. تا مواد رنگ به داخل مو نفوذ نکند. اگر موها تمیز باشد رنگ ها بهتر نفوذ می کنند برای پوشش موهای سفید و ماندگاری طولانی با موهای تمیز به سراغ رنگ کردن موها بروید. پس نتیجه میگیریم موی چرب اسیب کمتری می بیند.

تاثیر رنگ پوست در انتخاب رنگ

یکی از شاخصه های انتخاب رنگ مو رنگ پوست است. باتوجه به رنگ پوست می توان رنگ دلخواه را انتخاب کرد.

پوست روشن

دودی، زیتونی، قهوه ای، بلوند، شکلاتی، نقره ای، آبی و بنفش

پوست سبزه

رنگ های شرابی، مشکی، بلوند، قرمز، شاه بلوطی(سرخ تیره) و فندقی

پوست برنزه

بلوند مات، صورتی، آلبالویی، شکلاتی روشن و عسلی

پوست سرخ

قهوه ای سوخته، مشکی، هایلایت آبی و دودی، بلوند و مسی

عوارض رنگ مو مکرر

بعضی از افراد تمایل زیادی به رنگ کردن دارند در صورتی که رنگ کردن زیاد تأثیرات جبران ناپذیری بر مو وارد می کند وسلامت فرد را به خطر می اندازد.

آسم:

یکی از نشانه های مهم و الرژیک نسبت به رنگ آسم می باشد. بو کردن مواد شیمیایی باعث التهاب ریه، وزوز گوش، سرفه کردن، گلودرد و یا حمله های آسم می شود.

بد حالت شدن موها و شکننده شدن مو

حساسیت(آلرژی):

بارز ترین نشانه های حساسیت شامل خارش و سوزش پوست سر، قرمز شدن و تورم پوست، ایجاد شوره و تورم در اطراف چشم مژه ها، بینی و صورت است.

ملتهب، قرمزی و خارش چشم

سرطان :

ماده شیمیایی به نام رزورسینول که درون رنگ های شیمیایی وجود دارد مختل کننده غدد درون ریز است که اکثرن باعث به وجود امدن خطر سرطان سینه و بهم خوردن تعادل هورمون های طبیعی بدن می شود.

عوارض رنگ مو در دوران بارداری

رنگ کردن موها برای مادرانی که باردار هستند خطر دارد و اثرات مواد شیمیایی برای بچه که  داخل رحم  مادر است خطرناک است. در نتیجه مواد شیمیایی که بر روی کف سر می گذارند. وارد جریان خون می شود. در حال حاضر جنینی که تا سه ماه اول در حال رشد یا شکل گیری است. با این مواد شیمیایی مورد اسیب پذیری قرار می گیرد در سه ماه اول نباید به هیچ عنوان از مواد شیمیایی استفاده کنید.

هزینه های پنهان:

اگر چه رنگ کردن موها نسبت به همه روش ها گران قیمت نمی باشد اما هزینه پنهان زیادی دارد بعد از انجام این کار اول بهتر است با یک ارایشگر خوب مشورت کنید.

 راش (ضایعه پوستی):

بعضی از افرادی که به این روش حساسیت دارند به ان راش گفته می شود. راش نیز ممکن است در محلی ایجاد شود که رنگ اعمال شده است. و بعد از مشاهده این ضایعات باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 پوست تحریک پذیر:

 این روش موجب ایجاد واکنش های پوستی می شود. برخی از نشانه‌ها شامل احساس سوزش، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست، خارش و ناراحتی است. بعد از 48 ساعت رنگ موها را بر روی قسمتی از موهای خود امتحان کنید تا از نبودن حساسیت اطمینان حاصل فرمایید. اگر این علائم ها بعد از انجام دادن ان بهبود نیافت باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 موهای شکننده:

اگر موهای خود را به طور مداوم رنگ کنید به خاطر مواد شیمیایی  موهای شما خشک می شود. بخاطر وجود رنگ های که در مواد شیمیایی قرار دارد موها رطوب خود را از دست می دهند همین امر باعث می شود موها شکننده ‌‌شوند. و در خشندگی   موها به خاطر وجود مواد شیمیایی به مرور زمان از بین خواهند رفت. آسیبی که به موها وارد می‌شود در برخی از موارد جدی است و منجر به کوتاه کردن موها خواهد شد.

 بهترین روش های مراقبتی برای جلوگیری از عوارض رنگ مو

بعد از رنگ کردن موها  باید سه یا چهار روز بگذرد بعد به شستن یا حمام کردن بپردازید چون منافذ پوست بعد از رنگ کردن باز شده و احتمال اسیب به مو و پوست بیشتر می شود. در نتیجه باید موهای خود را بعد از رنگ کردن کمتر بشویید. این کار علاوه بر ثابت ماندن رنگ از تحریک پوست سر و چرب شدن زیاد آن یا خشک شدن در بعضی از افراد پیشگیری می کند.

اولین گام برای رنگ کردن موها یا شستن ان، باید از شامپوی غیر سولفات و نرم کننده ی معتبر استفاده کنید. تا از خشک شدن موها یا بی روح  و کدر شدن ان پیشگیری کنید. برای جلوگیری از اسیب به موها بعد از رنگ مو، در شیوه حمام کردن هم تجدید نظر کنید. اگر بعضی از افراد برای حمام کردن به اب داغ علاقه زیادی دارند باید بدانند برای موهای رنگ شده اب داغ ضرر دارد چون باعث شکنندگی موها می شود.

بیشتر بخوانید : ورزش کردن بعد از کاشت مو امکان پذیر است

بهترین راه برای شستن موها با اب ولرم و بعد شستشوی دوباره ان با اب سرد است. چون منافذ بسته می شوند. بعد از رنگ کردن موها نباید به استخر بروید چون با وجود کلر در اب استخر باعث اسیب دیدن به موها می شود. در غیر این صورت مواد شیمیایی موهای شما را به رنگ دیگر تبدیل می کند که در صورت نبود رطوبت در مو ممکن است به وجود بیاید.

 امن ترین راه ها برای کاهش عوارض رنگ مو

 یکی از راه های کاهش اسیب به موهای رنگ شده رها کردن رنگهای دائمی مو و تغییر رویه و استفاده از گزینه های طبیعی است. گزینه های طبیعی شاید نسبت به گزینه ها شیمیایی یا صنعتی ضعیف تر باشند  ولی جایگزین مناسبی برای موهای دائمی هستند و به موهای شما یک استراحت کوتاه برای بازیابی سلامت و زیبایی خود می دهند.

قهوه:

چایی تازه دم کرده می تواند رنگ موهای شما را تیره کند. برای بعضی از افراد که تمایل دارند موهای تیره داشته باشند. یکی از راه های رنگ کردن مو این است که چای یا قهوه به میزان کافی دم کنند و با خود به حمام ببرند یا قبل از این که به حمام بروید از این محلول استفاده کنیدو اجازه دهید در معرض هوا خشک شود  تکرار این کار اثرات خوبی به همراه دارد.

آب چغندر و هویج:

شما می توانید اب هویج با اب چغندر به میزان یک سوم مخلوط کنید. و موها خود را به این محلول اغشته کنید و ان را ماساژ بدهید. تا جذب موها شود و یک ساعت بر روی موها بماند بعد ان را بشویید.

لیمو و عسل:

این محلول بیشتر برای سرما خوردگی استفاده می شود. این محلول به روشن شدن موها کمک شایان می کند البته نیاز به تکرار مداوم دارد لیمو عسل را باهم خوب مخلوط کنید و بر روی سر  بگذارید و ماساژ دهید با استفاده از نور افتاب یا سشوار ان را خشک کنید بعد از یک ساعت ان را بشویید با چندین بار استفاده از این محصول طبیعی شاهد روشن شدن رنگ موهایتان خواهید بود.

گردو:

پوست گردو را دور نیاندازید. یکی از راه های رنگ کردن موها به روش طبیعی است. کافیست پوسته ها را با آب بجوشانید و روی موها زده بعد از گذشت نیم ساعت بشویید.

حنا:

حنا سابقه طولانی مدت دارد اگر می خواهید طبیعی موها را رنگ کنید از حنا  برای رنگ کردن موها  استفاده کنید. پودر حنا و آب را مخلوط کنید و اگر دوست داشتید برای لطافت موها کمی روغن نارگیل هم به آن اضافه کرده روی موها بگذارید و بعد چند ساعت خوب بشویید.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)