عوارض تزریق ژل و مزایا و معایب تزریق ژل چیست؟

عوارض تزریق ژل

امروزه بحث زیادی درباره معایب و مزایای ژل تزریقی است. باید توجه کنید که همه عوامل های ژل اثر جانبی زیادی به همراه دارند. امروزه شما نمی توانید هیچ فعالیتی در زمینه زیبایی بدون عوارض پیدا کنید. که کوچک ترین عارضه ای به دنبال نداشته باشد. با این وجود گاهی تبلیغاتی بسیار منفی و غیرواقعی در مورد فعالیت‌های زیبایی به گوشتان می رسد . برخی از عوارض تزریق ژل که از طرف افراد ناشناش گفته می شود واقعیت ندارد. چرا که این روش عوارض کمی برای افراد به وجود می آورد.

ژل های تزریقی چند نوع هستند؟

امروزه ژل های تزریقی برای وارد شدن به داخل بدن و برطرف کردن چین و چروک ها، افزایش حجم و همچنین بازگرداندن طراوت از دست رفته به پوست، تأثیر گذار است. فیلرها معمولا به چهره شما ظاهری کاملا طبیعی می بخشند. همچنین تزریق ژل در نواحی مختلف بدن مانند ژل گونه، لب‌ها، سینه و باسن موجب افزایش و برجسته شدن قسمت های بدن می شود. فیلرها می توانند چهار دسته مختلف از کارایی را برای بهتر شدن کیفیت و بافت پوست انجام دهند که عبارتند از :

 • این روش بیشتر به تحریک تولید کلاژن در داخل پوست کمک می کند.
 • یک نوع ژل به نام هیالورونیک اسید که تولید ان به طور کاملا طبیعی در داخل بدن وجود دارد.
 • ژل‌های کلسیم هیدروکسی‌لاپاتیت این نوع ژل که ماده اصلی ان از استخوان تولید می شود.
 • ژل‌های پلی‌ال‌لاکتیک اسید تولید ان از ماده زیست سازگار و ترکیبات مصنوعی تشکیل می شود.

بیشتر بخوانید : تزریق پی آر پی (PRP) برای موها دارای چه مزایایی است.

عوارض جانبی متداول تزریق ژل

افرادی که امروزه تزریق ژل را انجام داده اند با عوارض بعد از ان روبرو شده اند. این عوارض جانبی برای همه افرادی که تزریق را انجام می دهند وجود دارد ولی ماندگاری تزریق برای هر بدن فرق دارد. اگر تزریق به صورت مطلوب و دقیق و درست انجام شود عوارض جانبی شدید یا جدی نخواهد داشت. عوارض احتمالی تزریق فیلر شامل موارد زیر هستند:

 • احساس التهاب و تورم در قسمت تزریق ژل
 • قرمزی پوست

در اثر انجام تزریق ژل

 • درد شدید در داخل پوست
 • کبودی زیاد در قسمت  انجام تزریق ژل
 • خارش در قسمت انجام تزریق ژل

همه این عوارض های جانبی تا یک هفته روی پوست شما ماندگاری دارند و بعد از ان برطرف می شود . این عوارض جانبی خیلی کم است به نظر نمی رسد که برای افراد سخت و دشوار باشد. در اخر آنچه درباره عوارض تزریق ژل که در بالا ذکر شده معمولا همه انها در افراد وجود دارند. یا به هر دلیلی این عوارض بیشتر از یک هفته در داخل بدن ماندگاری داشته باشد. باید بعد از رفتن پیش پزشک و متخصص در مورد این موضوع مشورت کنید. این مشکل در همه افراد وجود ندارد و به ندرت دیده می شود.

بیشتر بخوانید : لیفت سانترال لب چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

عوارض جانبی شدید

گاهی درباره عوامل های مختلف تزریق ژل مثل عفونت زیاد، تورم شدید، آسیب رگ‌های خونی و آسیب به بافت، شنیده می‌شوند. این عوارض تنها وقتی اتفاق می‌افتد که در یک کلینیک نامعتبر کار را انجام دهید اگر متخصصی که این کار را برای شما انجام می دهد فاقد تجربه در این زمینه باشد و در صورتی که تکنیک درستی در انجام تزریق به کار نرود یا همچنین میزان ژل برای تزریق به درستی و اصولی انتخاب نشود شاید عوارض های شدید برای افراد رخ دهد. یک نمونه از نگرانی های افراد در این مورد امکان تغییر دادن در هنگام تزریق ژل و مراحل پایانی ان است.

این اتفاق در شرایط عادی و معمولی به وجود نمی آید. اگر ژل در شرایط استاندارد تزریق شده باشد، نه تنها در صورت بلکه در ظاهر شما جا به جا خواهد شد. مراقبت‌های اصولی لازم را از آن به عمل نیاورید. یا درصورت فشار بسیار زیادی به ناحیه انجام تزریق وارد شود .

فاکتور های ریسک پذیر

قبل هر کاری باید فاکتور ریسک پذیری را قبول کنید اگر در هر شرایط به سراغ این روش بروید، چرا که عوارض های شدید به همراه دارد که عبارتند از :

 • اگر پوست فرد به هر دلیل دچار عوارضی مانند تورم شده است. تزریق ژل را انجام ندهید. زخم و اکنه های فعال می تواند بر روی تورم تأثیر گذار باشد .
 • اگر به هر دلیلی دچار الرژی شدید هستید. شاید با ترکیبات انجام شده در ژل واکنش نشان دهد. در این صورت نباید به سراغ ژل فیلر بروید.
 • در صورتی که فرد دچار خونریزی شدید است. باید روش دیگر برای جوانسازی پوست به کار ببرد .
 • اگر در دوران شیردهی و بارداری بسر می برید یا به سن 18 سال نرسيده اید نباید از تزریق ژل استفاده کنید.
 • اگر پوست شما بیش از حد مستعد زخم به نظر می‌رسد، تزریق ژل عوارض جانبی بسیار زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید : اوزون تراپی مو چگونه انجام می شود و چه کاربردی دارد؟

چگونه ایمنی تزریق ژل را بالا ببریم؟

برای گذشتن از مرحله تزریق ژل با عوارض کمتر و به طور کاملا ایمنی راه های ساده وجود دارد.

 • تزریق ژل را در یک کلینیک معتبر و همرا با پزشک و متخصص ماهر و باتجربه انجام دهید. در این صورت باید در انتظار عوارض های بیشتر در پوست خود باشید.
 • قبل از هر کاری باید مطمئن شوید که از فیلرهای معتبر برای شما استفاده می شود. جنس و مارک فیلر را بدانید و درباره این موضوع باید قبل از انجام ان تحقیق کنید. استفاده از ژل های بی کیفیت عوارض این ژل را بیشتر می کند و در نتایج ان تأثیر می گذارد.
 • سوابق مصرف هر گونه داروی قبل از انجام ژل را با پزشک معالج خود در میان بگذارید. گاهی شاید بعد از چند ماه از مصرف یک نوع دارو، نتیجه مصرف ان هنوز در بدن شما باشند. این موضوع سختی های زیادی را در تزریق ژل به وجود می آورد.
 • باید از پزشک یا متخصص بخواهید قبل از انجام هر کاری یک تست برای این دو روش انجام دهید تا مطمئن شوید هیچ گونه حساسیتی به عمل ندارید.
 • سرخود برای خرید ژل نروید فقط این کار را به کلینیک تزريق ژل واگذار کنید. انها همه ی شرایط و کیفیت لازم برای تزریق فیلر و خرید ان را می شناسد حتما شما برای انجام فیلر از معتبرترین و باکیفیت ترین ژل استفاده کنید.
 • باید کاملا مطمئن شوید در یک کلینیک معتبر و با تجهیزات مدرن کار را انجام می دهید نباید این تزریق را به غیراز کلینیک هیچ مکان دیگری انجام دهید. این کار خطرات زیادی برای شما به همراه دارد.
 • قبل از هر کاری باید توسط پزشک همه ریسک ها و عوارض جانبی و احتمالی را بشناسید. تا در هیچ زمینه ی غافلگیر نشوید.