عوارض بوتاکس چیست و بوتاکس چه کاربردی دارد

عوارض بوتاکس

در کشور های اروپایی از ترکیبات متعددی برای رفع چین و چروک پوست و حجم دهی استفاده می کنند. که در کشور ما اطلاعات دقیقی از این نوع ترکیبات در دست نیست. در کل این نوع ترکییات به دو گروه تقسیم می شود. مهم ترین این ترکیبات داروی فلج کننده است. که با ان اسپاسم و فلجیه پیشانی و ابرو را برطرف می کنند.  باعث جلوگیری از انقباض عضلانی خواهد شد. در ادامه با عوارض بوتاکس و کاربردیهای آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

اکثرا باعث بالا رفتن ابرو و رفع چروک می شود. و دوام ان ها 3 الی6 ماه است. نام دیگر بوتاکس سم بوتولیسم است. تزریق کمی از این ماده در قسمت ماهیچه از فعالیت ان کم کرده و خطوطی را که در این قسمت ها به وجود امده از بین می رود. و شاهد صورتی شاداب خواهید بود. تقریبا روشی تهاجمی است. در قسمت پیشانی و جایی که از نظر عضلانی حرکت کمی دارد می توان تزریق کرد. تا از ایجاد چروک ها جلوگیری کرد.

بیشرت بخوانید : برای پاکسازی پوست چه روش های مناسب است؟

این روش در امریکا برای زیبایی طرفداران زیادی دارد. اکثر افراد معروف و هنر پیشه ها طرفدار این روش هستند. ترکیب پر کننده یکی از روش های است که برای پر کردن بعضی از قسمت های بدن از ان استفاده می شود. ترکیبات پر کننده باعث پر شدن شیارهای از جمله پرکردن خط خنده، رفع لاغری دست و صورت، گودی زیر چشم ها، افزایش حجم لب، گونه، چانه و نیز اندام (سینه و…) می شود. این ترکیبات حتی برای پر کردن ضایعاتی چون سالک و… تغییرات جزئی در بینی کاربرد دارد.

 انواع ترکیبات پر کننده

 ترکیبات پر کننده به دو گروه دائم و موقت تقسیم می شود. ژل (پلی اکریل آمید) دائم برای انواع مختلفی هستند. و مطالعاتی که طی سی سال گذشته در اروپا روی ان انجام گرفته است. علائمی مانند، حساسیت، سرطان زایی، مسمومیت و… ندارد. و غیر قابل تجزیه بودن، تطابق ان با بدن شخص ثابت شده است. ژل ها موادی هستند که گونه و لب ها را با ان برجسته می کنند.

و شیارهای عمیق پوست را با ان می پوشانند. اثرات این ژل ها 6 ماه تا 6 سال است. ژل های  دائم 6 سال و ژل های موقت 6 تا 18 ماه دوام دارند. ژل‌های موقت مثل کلاژن ها و هیالورونیک اسیدها بوده و اسامی مختلفی مانند ژوودرم، روفیلان، رستیلن، ماتریدکس و… دارند.

بیشر بخوانید : هایفوتراپی صورت در جوانسازی پوست

ژل های دائم تقریبا همیشگی بوده اند ولی بعد از پنج سال بعد از تحلیل رفتن بدن ژل اثرات خود را از دست می دهد، پس می توان ماندگاری ان را 5 تا 6 سال در نظر گرفت. ژل های دائم شامل پلی اکریل آمید و پلی متیل متاکریلات می‌باشند.

تفاوت بین ژل‌های پاژ و اکرامید چیست؟

تفاوت بین ژل‌های دائم پاژ و اکرامید : ایجاد عوارضی همچون حساسیت نسبت به نوع آکرامید خیلی کم‌تر می‌باشد. ولی هر دو ژل با هم ماندگاری شبیه به هم دارند. تفاوت خلوص و میزان مواد افزودنی و تولید بسته بندی و تکنولوژی ژل پاژ برای جاهای ظریف مانند لب و خط خنده مناسب نمی‌باشد.

 آیا تزریق بوتاکس، عوارض دارد؟

عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی باشد. اگر تزریق توسط پزشک ماهر و با تجربه انجام شود هیچ خطر یا عوارضی نخواهد داشت. ولی افرادی که بیماری عضلانی و عصبی دارند. یا در زمینه حاد هستند. یا مادرانی باردار و شیرده نباید از بوتاکس استفاده کنند.

یکی از عوارض تزریق بوتاکس که سبب سردردهای میگرنی در بیشتر افراد شده است. ولی شاید این عوارض سردرد موقتی باشد. و یا علایمی دال بر حساسیت ایجاد شود. که آن هم موقتی و گذراست. در مورد ژل های موقتی این نوع ژل های از مواد پروتینی تشکیل شده است. بدن مواد بیگانه را شناسایی نمی کند.

بیشر بخوانید  : لیزر پوست و هزینه ان

حتی در موارد نادر اگر عوارضی ایجاد شود، چون به تدریج بدن این مواد را جذب و تجزیه می‌کند، این روش هیچ گونه عوارضی دائمی باقی نمی گذارد. اما در مورد ژل های دائمی عوارضی مانندحساسیت و حتی عفونت و گاهی جا به جایی ژل مشاهده می‌شود، ولی برای پرهیز ان، اولاً در مورد افرادی که سابقه بیماری‌های خود ایمنی هم چون آلرژی و آسم دارند بایستی آزمایش انجام شود.

و در بیماری‌های خود ایمنی شدید مانند لوپوس، روماتیسم و سندرم نفروتیک و نیز بیماری‌های سیستمیک مانند دیابت، بهتر است به طور کلی تزریق انجام نشود. ولی برای جاهای ظریف تر بهتر است از نوع مرغوب استفاده شود. ولی موادی که به وسیله ان تزریق بوتاکس انجام می دهند زیاد نباشد.

انواع چروک صورت

چروک های صورت به دو نوع تقسیم می شوند.

نوع دینامیک : به علت حرکت های تکراری عضلات صورت در طی سال‌ها ایجاد می‌شوند.

 نوع استاتیک: به دلیل وجود کشسانی پوست به علل متفاوتی ازجمله جاذبه زمین به وجود می‌آیند.

 بوتاکس جهت زیبایی چگونه عمل می‌کند؟

 بوتاکس به صورت ایمپالس عصبی عمل می‌کند. و سبب حرکت عضلانی می شود. به دلیل حرکت سطح پوست کاملا صاف می شود. و خطوط متوسط تا شدید شروع به ناپدید شدن می‌نمایند. پروسه چندان دشوار نیست. در گام بعدی می‌بایست به ماهیچه‌های ایجاد چین و چروک و یا اخم ها تزریق گردد.

در این روش درمان با سرعت انجام می شود. ولی ژل بوتاکس باید برای صورت استفاده شود. هنوز درد بوتاکس را تحت پوشش قرار نمی دهد. ولی درد بوتاکس نیاز به بیهوشی ندارد مگر این که فرد درخواست کند. پس از تزریق بوتاکس پروسه انسداد فرستنده‌های عصبی بین ۲ تا ۱۰ روز طول می‌کشد‌، ولی با استفاده از بولوتونیوم بوتاکس نوع A این مشکل بی حسی بوجود نخواهد آمد.

بیشتر بخوانید : پوست و مو و مراقبت از آن

یک هفته قبل از انجام این کار نباید مشروبات الکلی مصرف کنید تزریق بوتاکس معمولا برای چین و چروک ها استفاده می شود از عوارض بوتاکس کبودی اندم می‌باشد بعد از انجام بوتاکس نباید از داروی اسپرین استفاده کنید چرا که به علائم بوتاکس کمک نمی کند.

کاربرد بوتاکس در موارد غیر زیبایی چیست؟

 روش های مختلفی برای تزریق بوتاکس وجود دارد که از ان برای بوتاکس استفاده می شود. تزریق بوتاکس فقط برای زیبایی به کار نمی رود بلکه از آن می‌توان به درمان اسپاسم ماهیچه ی صورت یا دیگر قسمتها، پرش پلک، اسپاسم ماهیچه های گردن، انقباض و تیک گردن ، لوچی شدید چشم ها اشاره کرد .

آیا بوتاکس از نظر پزشکی مورد تأیید می‌باشد؟

تزریق بوتاکس تنها موردی است که روش FDA ان را تأیید می کند. این درمان تنها درمانی بدون جراحی است و با کمترین تهاجم و معمولا به ترمیم نیازی ندارد و افراد کمی از این روش ناراضی هستند.

شما چه نتایجی را می‌توانید از تزریق بوتاکس انتظار داشته باشید؟

 شما نتایج ان را می توانید تا چند روز ببینید طی یک هفته جای خطوط بوتاکس بهتر می شود. نتایج قابل مشاهده برای مدت ۴-۶ ماه باقی خواهد ماند. نتایج در بین افراد شاید متفاوت باشد. اگر فرد از درمان منصرف شود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ اگر شما درمان را ادامه ندهید تمامی نواحی درمان شده به تدریج به وضعیت اولیه قبل از درمان برمی گردد.

 آیا بوتاکس بی خطر است؟

 بوتاکس یک پروتئین کاملا طبیعی است که در دوز بسیار پایین توسط پزشک تجویز می شود. تاثیر بوتاکس معمولا محدود به ناحیه تزریق شده می‌شود. به جاهای دیگر بدن سرایت نمی کند. بوتاکس توسط روش FDA تأیید شده است. و کاربرد کلینیکی بیست ساله آن، بی خطر بودن آن را به اثبات رسانده است.

 آیا شما بعد از تزریق بوتاکس طبیعی به نظر می‌رسید؟

 اگر چه این روش نتیجه بخش است. ظاهر صورت شما به هم نمی خورد در این روش عضلات صورت شل می شوند و شما می توانید لبخند بزنید بعد از انجام بوتاکس زمان زیادی برای استراحت و بهبود لازم ندارید بلافاصله بعد از تزریق می توانید به کارهای روزمره برسید. یا برای خرید می توانید بیرون بروید.

و افراد هر شش ماه یک بار مجدد ن تزریق بوتاکس نیاز دارند. بوتاکس بعد از چند روز  پخش می شود و باعث از کار افتادن عضلات می شود. بوتاکس چروک های دینامیکی را از بین می‌برد اما چین های عمیق و استاتیک ممکن است به درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا فیلرها نیاز داشته باشند.