سفیدی مو و عوامل ایجاد سفید شدن در جوانی

سفیدی مو

.سفیدی مو معمولا به مرور زمان اتفاق می افتد. یا افراد زیادی در سن پایین دچار سفیدی مو می شوند. برای برخی این امر کاملا طبیعی است. به مرور زمان فولیکول مو رنگدانه ها را تغییر می دهد و در اخر موجب سفیدی موها می شود. در این مطلب راهکاری برای سفیدی زودرس و یا راه پیشگیری از ان توضیح داده می شود.

 آیا سفید شدن مو طبیعی است؟

از گذشته تا به امروز به مرور زمان شاهد سفیدی مو هستید جای نگرانی نیست این امر کاملا طبیعی است که با بالا رفتن سن یا رنگ کردن موها با مواد شیمیایی موهای سر رنگ طبیعی خود را از دست دهند و موجب سفیدی مو شوند. اما ممکن است در دوران جوانی موهای سر کاملا به رنگ قهوه ای، سیاه، قرمز یا بلوند تبدیل شود. با توجه به بالا رفتن سن تان موهای سر نازک تر در یک قسمت از سر می شود یا موها از رنگ طبیعی خود به رنگ سفید یا خاکستری تغییر کند. در غیر این صورت شما دارای فولیکول های مو هستید. این فولیکول ها که در داخل ان دارای ملانین است کار این سلول ها موها را رنگ می کند. اما به مرور زمان کمبود فولیکول ها باعث نابودی رنگدانه ها می شود و در اخر شاهد موهای سفید می شوید.

 چه عواملی باعث ایجاد سفید شدن مو در سنین جوانی می شود؟

 معمولا سفیدی مو در افرادی که موهای تیر نسبت به بقیه ی افراد دارند سفیدی موهای انها بیشتر قابل روئیت است. اگر چه از گذشته تا به الان موهای سفید نشانه پیر شدن در افراد است کاملا غلط است چون سفیدی مو می تواند در هر سنی ظاهر شود. اگر در سن جوانی چند تار موی سفید در موها پیدا کرده اید می توانید یا توجه به رنگدانه ها ان را ترمیم کنید. اما این کار به عوامل های مختلف بستگی دارد که در این مطلب به ان اشاره کردیم

  • سیگار
  • کمبود ویتامین B12
  • استرس
  • ژنتیک
  • اختلال تیروئید
  • بیماری خود ایمنی

بیشتر بخوانید : دلایل طاسی سر و روش تشخیص آن

ژنتیک

اگر در سنین نوجوانی یا جوانی دچار سفیدی مو شده اید. جای نگرانی نیست معمولا در سابقه خانوادگی شما موهای سفید یا خاکستری داشته اند شما نمی توانید جلوی این ژنتیک را بگیرید.  برای تغییر ان موهای خود را رنگ کنید.

استرس

استرس عامل تمام بیماری های موجود در دنیا است که عوامل های مختلفی به همراه دارد مانند مشکلات خواب،  تغییر در اشتها، فشار خون بالا و…. همچنین این مشکل بر روی ریزش مو اثر نامطلوبی می گذارد. اگر متوجه تعداد بیش از حد تصور موهای سفید شده اید منشاء ان از مشکلات زندگی و محیط کاری است.

بیماری خود ایمنی

اگر این نوع بیماری دارد می تواند بر روی سفیدی مو موثر باشد. این بیماری بر روی سلول های سالم حمله ور می شود. این نوع بیماری به نام آلوپسی و ویتیلیگو  سیستم ایمنی بدن موجب از بین رفتن رنگدانه ها در میان موها می شود.

اختلال تیروئید

منشاء اصلی سفیدی مو می تواند تغییرات هورمونی و کم کار تیروئید یا پر کاری تیروئید باشد.

کمبود ویتامین B12

منشاء سفیدی مو می تواند از کمبود این نوع ویتامین باشد که نقش به سزایی در بدن دارد. به بهبود رشد سالم و رنگ کردن مو و کمتر شدن سفیدی مو کمک می کند.

سیگار کشیدن

بین این موارد با سفیدی مو ارتباط خاصی دارد. مصرف سیگار یا دخانیات عامل تشدید بیماریهای مختلف هستند و تأثیر مداوم بر روی قلب، ریه و موها دارد. جریان خون را دشوارتر می کند و همچنین جریان خون به فولیکول ها را نیر کمتر می کند و در اخر موجب ریزش مو می شود.

آیا می توان رنگ موهای سفید را برگرداند؟

برطرف کردن سفیدی مو و جلوگیری از ان به علت این عارضه بستگی دارد. اگر دلیل این عامل ژنتیک یا سابقه خانوادگی باشد رفع نخواهد شد. نگران موهای خود هستید با متخصص در این زمینه مشورت کنید تا علت ان یافت شود که ایا ژنتیک است یا نه؟ اگر علت این مشکل را درمان کنید ممکن است رنگدانه های از بین رفته برگردد. ولی هیچ مشکلی صدرصد به حالت قبل بر نمی گردد.

طبق تحقیقات اگر مشکل سفیدی مو از تیروئید باشد بعد از درمان کردن هورمون ها رنگدانه ها و موها به حالت قبل برگردد. مصرف این نوع ویتامینی که در بالا به ان اشاره شده کمک به برطرف کردن سلامت فولیکول ها کمتر شدن سفیدی موها می کند به رنگ طبیعی باز می گردد. ولی اگر سفید مو بخاطر کشیدن سیگار یا دخانیات هست به هیچ عنوان نمی توانید رنگدانه ها را باز گردانید. حتی موقعی که سیگار را می خواهید ترک کنید در غیراز این صورت می توانید با ان کار روند سفیدی مو را کمتر یا کندتر کنید.

چگونه می توان از سفیدی مو پیشگیری کرد؟

رژیم غذایی در افراد نقش به سزایی در سفیدی مو دارد. اما رژیم غذایی که شامل آنتی اکسیدان است می تواند ان را کمتر کند. غذاهای که انتی اکسیدان دارند مانند میوه و سبزیجات تازه، چای سبز، روغن زیتون و ماهی هستند. اگر علت سفیدی موها بخاطر کمبود انواع ویتامین ها است باید حتما از مکمل ها یا غذاهایی که سرشار از ویتامین ها هست بهره ببرید. این غذا ها مانند غذاهای دریایی، تخم مرغ و گوشت منبع خوبی از ویتامین B12 هستند و شیر، ماهی قزل آلا و پنیر منابع عالی ویتامین D هستند و با وجود این مکمل ها با توجه به دستورات پزشک مصرف کنید تا این مشکل را برطرف کند.

محققان با توجه به تحقیقات انجام شده علت یا دلایل ریزش رنگدانه ها را یافته اند. ولی امروزه رنگ های شیمیایی مختلفی برای پوشاندن سفیدی و خاکستری موهای سر وجود دارد شاید باعث عوارضی مانند آلرژیک یا واکنش های منفی شود. برای درمان و کندکردن این مشکل دارو های طبیعی تجویز می‌کنند.

مانند برگ های کاری؛ مصرف دارویی برگ های کاری به قرنها  قبل بر می گردد و با روغن برگ مو مخلوط کنید و به درستی به پوست سر بمالید این نوع برگ ها به روند کندتر شدن سفیدی مو کمک می کند یا برخی موقع برطرف می شود. بهتر است برای این مشکل از شرایط و موقعیت استرس زا دوری کنید. فعالیت های که تن شما را از روح و روان جدا می کند مناسب است.