روغن کرچک و خاصیت آن برای پوست صورت چیست؟

پوست اهمیت زیادی در زیبایی صورت افراد دارد. چرا که پوست مثل نواحی مختلف بدن نیاز به مراقبت های اصولی و درست دارد. یکی از راهکارهای مراقبت از پوست استفاده از روغن های کاملا طبیعی است. یکی از این روغن های مراقبت پوست به روغن کرچک اشاره شده است. روغن کرچک برای پوست خاصیت بسیار زیادی دارد. البته استفاده درست از این روغن برای نتیجه ان موثر خواهند بود.

خاصیت روغن کرچک برای همه نوع پوست ها

انچه مهم و برای عموم مردم مورد استفاده قرار گرفته. مزایا و معایب عالی روغن گرچک است. برای نتیجه ی بهتر  از این روغن باید طرز استفاده از ان را بدانید. اگر در صورتی که به درستی از ان استفاده کردید. شاید طولانی باشد. ولی در اخر نتایج مثبتی حاصل خواهد شد.

در زیر چند خاصیت روغن کرچک برای پوست صورت را جمع‌اوری کرده‌ایم که عبارتند از :

برطرف کردن لکه های پوستی

اسیدهای که در روغن کرچک وجود دارد در کنار فواید روغن موجب می شوند که لکه های که در اثر نور افتاب یا مادر زادی ایجاد شده در پوست برطرف شود در اخر افراد صاحب پوستی زیبا و شاداب خواهند شد.

ایجاد حالت نرم و شاداب در پوست

این روغن از ترکیبات اسید های چربی گوناگون برای پوست تشکیل شده است در نتیجه جذب این روغن به داخل پوست باعث شده صورتی شاداب و زیبایی داشته باشید .

کمتر شدن روزنه های سیاه پوست

این روغن به خاطر ترکیباتی که از اسید ها به دست می اید از خاصیت کومیدوژنیک برخوردار است. در این ویژگی ها باعث شده دانه های سرسیاه موجود در نوک بینی یا نواحی مختلف بدن برطرف شود.

درمان کردن التهاب پوستی

این روغن درمان عالی برای برطرف کردن پف یا التهاب صورت است. این روغن ها خاصیتی که دارند از اسید رزینولئیک به دست اورده اند. در اخر افرادی که از پوست خیلی حساس بهره مندن می توانند از این روغن استفاده کنند و از خاصیت ان برخوردار باشند.

پاکسازی پوست

این روغن دارای ترکیباتی مانند تری گلیسیرید است. این ترکیب موجب می شود که الودگی های که درون منافذ باز پوست قرار دارند را از بین ببرد و به پوستی شاداب و زیبا تبدیل شود.

زیاتر شدن رطوبت پوست

برخی از افرادی که پوست بسیار خشک یا دهیدراته دارند می توانند به وسیله این روغن ابرسانی پوست را زیاتر کنند. چرا که وظیفه این روغن رطوبت هوا را در خود نگه داشته و به پوست انتقال می دهد.

برطرف کردن اکنه و جوش های صورت

روغن کرچک بخاطر خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی که دارد تا حد زیادی باعث برطرف کردن اکنه ها و جوش های صورت می شود. خاصیت روغن کرچک از اسید ریزینولئیک است که از ترکیبات ان تشکیل می شود. چرا که این مواد می تواند از ورود باکتری های مضر به داخل پوست پیشگیری کند.

طرز استفاده از روغن کرچک برای پوست

روغن کرچک از تولید دانه های بسیار ریزی از گیاهی کرچک است که این گیاه در کشور های مختلفی نظیر آفریقا، آمریکای جنوبی و هند کشت و برداشت می شود. اما ایالات متحده و چین از کشورهای وارد کننده این روغن می باشند. برای ساخت این روغن دانه‌های گیاهی کرچک را تحت فشار قرار داده و از ان گرمای زیادی حاصل می شود. اگر چه این روغن از گیاه کرچک تولید شده و کاملا طبیعی است ولی این روغن برای خوراکی مناسب نیست و تنها برای روغن های نباتی مقدار کمی قابل استفاده است.

این روغن برای یبوست هم به کار می رود. امروزه در دنیای مدرن برای ساخت محصولات ارایشی از روغن کرچک استفاده می شود. استفاده از محصولات ارایشی باید دارای ویژگی های باشند که برای پوست ضرر نداشته باشد و بعد از استفاده از انها برای فرد عوارضی به همراه نداشته باشد.

مزایای روغن کرچک

این روغن به غیراز صورت برای نواحی مختلف بدن قابل استفاده است. غیره خوراکی برای همه نواحی مختلف بدن می باشد که  در اخر به ان می پردازیم.

صورت

 • اکنه : از گیاه کرچک به عنوان ضد میکروبی و ضد التهابی استفاده می شود و برای درمان کمتر شدن اکنه ها در صورت تأثیر زیادی دارد در واقع ریسینولیک اسید موجود در Castor oil برای جلوگیری از جوش ها و اکنه خواهد بود.
 • بافت : این روغن با وجود اسید های موجود در داخل بافت ها باعث شادابی و زیبایی صورت شده و تأثیر زیادی می گذارد.
 • ترمیم : شاید برخی از نواحی مختلف صورت نیاز به ترمیم دوباره ی بافت داشته باشند. اما به خاطر خاصیت روغن که موجب تقویت رشد و نمود بافت های صورت افراد می شود با این روش می توانند پوست صورت خود را ترمیم کنند وزیبایی را به صورت خود می بخشند.
 • پوست حساس : این نوع پوست بیشتر در معرض هر گونه خطر قرار می گیرند. اما این روغن منافذ باز پوست رابسته و مانعی برای جوش ها و اکنه ها خواهد بود.
 • ارزان : امروزه برخی از محصولات ارایشی با وجود حجم کم گران بوده اما روغن کرچک با وجود خاصیت های زیاد کم هزینه بود و بعد از استفاده از ان در مدت کوتاه شاهد نتیجه ان بر روی صورت خود خواهید دید.

بیشتر بخوانید : چربی مو و چربی پوست سر را با روش های خانگی درمان کنید.

 • لب ها : می توانید برای جلوگیری از خشکی لب ها از ترکیبات روغن کرچک و روغن نارگیل استفاده کرد.
 • پف چشم ها : از انجایی که روغن کرچک برای کمتر شدن التهاب استفاده می شود و برای برطرف کردن پف چشم ها مفید می باشد.
 • تیرگی دورچشم ها : این روغن دارای اسید چربی های تغذیه کننده است و این نوع اسید باعث برطرف کردن تیرگی های دور چشم خواهد بود.
 • چشمان خون الود : با وجود علائمی مانند خارش، سوزش، خون الودی چشم ها با استفاده از روغن کرچک ارگانیک و طرز استفاده از ان به وسیله قطره چکان امکان پذیر است.
 • ضد چروک : این ماده با به وجود امدن کلاژن سبب زیادتر شدن خاصیت ارتجاعی پوست افراد می شود. می توان برای نشانه های پیری از این روغن استفاده کرد.

پوست

 • ضد التهاب : با وجود این روغن اسید ricinoleic باعث برطرف کردن التهابات پوستی می شود و استفاده از ان برای تحریک التهابات پوستی مناسب است.
 • ضد میکروبی : جلوگیری از  شیوع میکروب ها و مانع رسیدن ان به داخل  پوست چون باعث ایجاد بیماری و عفونت باکتری می شود.
 • مرطوب کننده : یکی از خاصیتی که گلیسیرید دارد مرطوب کننده است از انجایی که این محصول دارای تری گلیسیرید است موجب حفاظت و رطوبت پوست می شود.
 • هیدراتاسیون : وجود این روغن باعث کشیدن رطوبت هوا به داخل پوست و بخاطر حفظ رطوبت است که سبب می شود هیدراتاسیون در پوست باقی بماند.
 • پاکسازی پوست : این نوع پاکسازی پوست با تری گلیسیرید های موجود در داخل روغن می توان پوست را کامل با ان ضدعفونی کنید تا از هر نوع آلودگی در امان باشد.

مو

داشتن موهای زیبا و پر پشت برای همه افراد نشانه جذابیت است. اما با وجود دوره های مختلف شاید امروزه برخی از افراد از این نوع موها بهره مند نباشند. راهکارهای زیادی برای زیبایی موها وجود دارد. اما استفاده از این روغن ها طبیعی بسیار عالی است. این روغن ها به شادابی، زیبایی، رشدموها کمک شایانی می کند اگر در اخر از این روغن استفاده شود موجب سلامتی موها می شود و برای ثابت شدن رنگ موها تأثیر زیادی دارد. برای رسیدن به موهای پر پشت از این گیاه غاقل نشوید.

ایا روغن کرچک برای پوست مناسب است؟

از این روغن موجود در داروخانه ها به صورت خالص نمی توان  استفاده کرد حتما باید با مواد روغن های حاصل ترکیب کرد. یکی از دلایل ترکیب ان با روغن های دیگر بخاطر خالص بودن روغن کرچک می باشد.

به ترتیب روغن کرچک باید با این مواد های زیر ترکیب شوند که عبارتند از :

 • نارگیل
 • بادام
 • زیتون

همچنین برای افزایش خاصیت مرطوب کنندگی می توانید آن را با کره شیا نیز ترکیب نمایید.

بعد از هرکاری اولین مرحله باید صورت کاملا تمیز باشد.  قبل از خواب باید محلولی ترکیبی را بر روی پوست خود بمالید. برای بهتر شدن و شفافيت صورت باید این مخلوط کل شب روی پوست بماند یا اگر بخاطر چربی پوست خود مشکل دارید 1 الی 5 دقیقه تحمل کنید بعد با یک پارچه گرم پوست خود را تمیز  کنید.

ایا برای اثبات روغن کرچک تحقیقاتی انجام شده است؟

تحقیقاتی که بر روی روغن کرچک انجام شده. 90 درصد از این روغن را اسید ریسینولیک تشکیل می دهد. که به اسید پر قدرت شناسایی شده است. این روغن ها خوراکی نبوده و به علت خاصیت ان حتما بابد از ان استفاده کنید. طبق تحقیقات در سال 2012 خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی این روغن ثبت شده است. و برخی از این افراد که از روغن کرچک استفاده می کنند. از نتیجه به دست امده احساس رضایت کامل دارند.

شاید این روغن عوارض کمی را به همراه داشته باشد. این روغن باعث تحریک پوست می شود شاید بعداز اثر ان سبب خارش شود. اگر در دوره قبل از ان استفاده نکردید برای استفاده از ان باید اول روی دست خود کمی ان را تست کنید واز بروز عوارضی بعد از 24 ساعت، نتیجه حساسیت بر روی دست را احساس خواهید کرد. قبل از استفاده ان باید از تاریخ انقضای ان مطلع شوید. این روغن دارای همه نوع رنگی بوده است اما روغن های طبیعی دارای رنگ روشن است.

اگر رنگ روغن ان به رنگ قهوه ای تیره باشد باید حتما ان را دور بریزید. اگر هر علائم خطرناکی مشاهده کردید استفاده از ان را متوقف کنید چون نمی توان از ان استفاده کرد. استفاده بیش از حد از ان موجب عوارضی مانند اسهال، درد در ناحیه شکم، حالت تهوع و استفراغ می شود درمصرف این نوع روغن باید دقت کامل را به کار ببربد. تا در کنار طرز استفاده ان دچار هیچ گونه عوارضی نشوید.