دارو و قرص بعد از کاشت مو

دارو کاشت مو

بعد از کاشت مو پزشک یکسری دارو تجویز می کند. برخی از آنها برای درمان و بهبود سریع تر زخم ها و پیشگیری از عفونت بعد از عمل است. برخی دیگر یکسری داروهای تقویتی بعد از کاشت مو هستند که جهت پیشگیری از ریزش موهای غیر پیوندی و تقویت موهای پیوندی تجویز می شوند.

به همین جهت پزشک داروهایی رو از قبیل آنتی بیوتیک جهت پیشگیری از عفونت زخم ها و رشد باکتری ها، سرم شستشو جهت پاکسازی روزانه زخم ها و برای کاهش درد نیز مسکن تجویز می کند. همچنین جهت بهبود سریع تر زخم ها و رویش موهای پیوندی و کاهش تورم و قرمزی، مکمل هایی نظیر ویتامین C تجویز می شود. در صورتی که بیمار سهل انگاری کند و داروهای تجویز شده را مصرف نکند، بعد از کاشت مو دچار مشکلات و عوارض شده و در نتیجه آسیب های زیادی به گرافت های کاشته شده وارد خواهد شد.

بیشتر بخوانید : توصیه های بعد از عمل کاشت مو

یکی از دارو ها مصرف ویتامین E است ویتامین E برای تمامی نقاط بدن مفید است و مصرف آن ضروری است ویتامین E خواص آنتی اکسیدانی دارد که برای جلوگیری از آسیب های بعد از کاشت مو تاثیر زیادی دارد همچنین بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که از داروهای فیناستراید، ماینوکسیدیل استفاده کنند چرا که مولکول های رشد مو را افزایش می دهد و به رشد مو سرعت می بخشد و همچنین به خوبی جای زخم را ترمیم می بخشد.

استفاده از آنتی بیوتیک ها هم بسیار مهم است. پزشکان بعد از عمل تجویز می کنند آنتی بیوتیک ها از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. و در جلوگیری از عفونت نقش بسیار مهمی دارند.

فیناستراید

۱- فیناستراید :

این دارو که دارای تاییدیه FDA می باشد. عمدتا جهت پیشگیری از ریزش موی بخش میانی و جلوی سراثر بخش است. این دارو با نام تجاری پروپشیا Propecia و فین پشیا شناخته می شود.

دارو Finasteride جهت هیپروتروفی پروستات نیز مصرف می شود. دوز متعارف آن ۱ میلی گرم است. بیمار روزانه یک بار جهت پیشگیری از ریزش مو استفاده می نماید. این دارو در بخش فولیکول مو از تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدروتستون ( که عامل ریزش موی ارثی است ) جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید : پیوند مو و معایب نتراشیدن و مراقبت های قبل از عمل کاشت مو

مصرف فیناستراید تا میزان ۸۰% سبب توقف ریزش مو و یا کاهش آن می شود. هم چنان موهایی که اخیرا دچار ریزش شده اند با مصرف این دارو مجدد رشد می کنند.

ماینوکسیدیل

٢. دارو ماینوکسیدیل :

این محلول به شکل موضعی مورد استفاده قرار می گیرد. به شکل %۲ و ۵% در داروخانه ها موجود است. نوع ۵% آن برای آقایان و ۲% آن برای خانم ها است. این محلول روزی دو بار و به میزان ١ سی سی مصرف می شود و با مصرف آن رشد مجدد موها حاصل می شود. پس از کاشت مو این محلول جهت فراهمی بستری بهتر برای رویش گرفت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید : کاشت موی سر و چیزهایی که باید در رابطه با آن بدانیم؟

برخی افراد نگرانی از ریزش موها پس از قطع ماینوکسیدیل یا فیناستراید دارند. باید با قطعیت گفت که قطع مصرف این داروها پس از یک دوره ی چندین ماهه پس از کاشت مو منجر به ریزش موهای کاشته شده نمی شود.

پس از کاشت مو معمولا تمامی موارد فوق را جهت بهبود ترمیم زخم ها تا مدت دو هفته و درمان های کمک رویش گرفت ها را تا مدت حداقل شش ماه تجویز می کنند.