تقویت موهای آسیب دیده و دلایل عمده آسیب دیدگی مو

تقویت موهای آسیب دیده

امروزه مراقبت درست و اصولی مو اهمیت بسیاری در زیبایی و جذابیت دارد. برخی افراد از  شکنندگی و اسیب دیدن رضایت کامل ندارند. در اخر موجب نارضایتی افراد می شود. کوتیکول در موهای شما اگر صدمه ببیند دجار شکنندگی بیشتر می شود. جای نگرانی نیست با مراقبت درست و اصولی با چند جلسه درمان می توانید کوتیکول بیرونی را ترمیم و کمک به بهترشدن ظاهر را جذابتر می کند. در ادامه این مطلب به تقویت موهای آسیب دیده برای جلوگیری و درمان چه راهکاری لازم است می پردازیم.

چگونگی تشخیص و تقویت موهای آسیب دیده

موهای که در ظاهر بیش از حد خشک یا شکننده هستند درصد اسیب به موها را مشخص می کند. برای این کار راهکارهای مختلفی وجود دارد. دو راهکار برای درمان:

 • در اولین مرحله یک تار مو را بین انگشتتان قرار دهید. برای تست سالم بودن و بدون اسیب ان به طول یک سوم اصلی ان کشش دارد. ولی اگر در حین کشیدن ان موها قطع شود. یعنی از کمبود پروتئین رنج می برند. اما در هر صورت به حالت قبل برنمیگردد. ابن علائم نشانه خشکی پوست سر است.
 • ریشه مو را به میزان کم بین دو طرف انگشتانتان قرار دهید و به سمت پایین به درستی تا اخر بکشید. حتما باید با دقت کامل به سمت پایین به حالت صاف کشیده شود. اگر شما یک سطح ناهموار و دارای معواج احساس کنید. این عامل بر روی موهای اسیب دیده هشدار جدی برای افراد است.

دلیل عمده آسیب دیدن مو چیست؟

امروزه کمبود اهن و تعداد زیادی از ویتامین ها برای بدن یا از طریق تغذیه و مواد غذایی سالم مفید بوده. و یا مانند کمبود ویتامین هایی چون b12 و آهن یکی از مشکلات جدی  برای موها است. رنگ های که امروزه وجود دارد. به دلیل این که غیر طبیعی هستند. در ان دکلره که با مواد قوی در داخل ان مخلوط شده است. باعث از بین رفتن رطوبت در میان موها می شود. در نتیجه به موها اسیب جدی وارد می شود.

اگر در هنگام شستشوی موها به ویژه با شامپوی نامعتبر یا اشتباه صورت گیرد. در اخر به موها اسیب جدی وارد می شود. توجه کنید در هنگام شستشوی موها نباید از اب خیلی داغ بهره ببرید. چون باعث خشک شدن پوست سر می شود. یکی از دلایل اسیب به موها مانند انواع ژل و … و همچنین ابزاری چون اتوی مو و بابلیس به صورت مداوم برای موها خطر دارد. این وسایل های گرمایشی علاوه بر اسیب به موها هسته پروتئینی برای روند رشد دوباره انها از بین می رود.

این نوع اسیب درمان نمی شود. مواردهای این مشکل را شناخته اید. ولی دلیل اصلی این که شاید برخی از افراد تا به حال ان را تجربه کرده اند.: یکی از این عوامل ها قرار گیری به طور مداوم در زیر مستقیم نور خورشید است. معمولا نور خورشید با خود ویتامین دی به همراه دارد. و برای تولید هورمون ها انرژی بیشتری خواهد داشت. امروزه پرتوی UV تهدیدی جدی برای پوست و مو می باشند. برای کیفیت موها نقش به سزایی دارد. در کل بستن موها به طورمداوم به موها اسیب جدی وارد می کند.

چه مواد غذایی برای تقویت موهای آسیب دیده مفید است؟

 • ویتامین گروه B
 • مکمل ها
 • سبزیجات
 • مواد غذایی دارای اهن

تقویت موهای آسیب دیده با مکمل ها

با کمبود مکمل های مانند اسید فولیک یا امگا3 و…. به موها اسیب جدی وارد می شود. در این مواقع با مشورت پزشک این کمبود را برطرف کنید.

سبزیجات

به وسیله سبزیجات ابرسانی موها شروع می شود. چون در این سبزیجات مقداری کافی اب وجود دارد. و به بهتر شدن وضعیت فرد کمک می کند. اسفناج و کاهو این موارد برای کمبود اب بسیار توصیه می شود. و راهکار کاملا طبیعی برای از بین بردن این مشکل هستند.

مواد غذایی دارای اهن

خون رسانی بدن به اهن بستگی دارد. اگر کمبود ان بیش از حد باشد. باعث اسیب به خون رسانی به فولیکول ها می شود. به همین دلیل در مواد غذایی حتما از اهن استفاده کنید. غذاهایی مانند حبوبات، گوشت قرمز و مواردی از این دست بسیار توصیه می شود. تا این مشکل برطرف شود.

ویتامین گروه B

برای برطرف کردن و کمبود این نوع ویتامین از مصرف اجیل و مغزیجات غافل نشوید چون کمک به طراوت بهتر شدن موها می کند.

تقویت موهای آسیب دیده با ماسک خانگی

استفاده از این روش ها کمک به شادابی و برطرف کردن موها است. در ادامه مطلب چند ماسک خانگی برای تقویت و ماندگاری خوبی که دارد اشاره می شود که عبارتند از:

 • شامپوی تخم مرغی
 • ماساژ با کره
 • چای
 • روغن چوب صندل
 • روغن زیتون، جوجوبا و روغن بادام شیرین
 • سرکه سیب

چای

از گذشته تا به امروزه از چای فقط به عنوان خوردن بهره برده اند. ولی چای برای تقویت مو و کمک به موها بسیار مفید است. طرز استفاده از آن ابتدا در داخل شامپوی مورد استفاده چای گرم شیرین نشده بریزید و از ان هر بار قبل از شستشو بهره ببربد. برای موهای که بور هستند حتما از چای بابونه بهره ببرند تا رنگ ان تغییر نکند.

تقویت موهای آسیب دیده با سرکه سیب

طرز استفاده از آن ابتدا 1 قاشق چایخوری سرکه سیب را با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون و 3 سفیده تخم مرغ مخلوط کنید. بعد ان را بر روی موهای خود بمالید و ماساژ دهید. موهای خود را با هر گونه وسیله تا نیم ساعت خوب بپوشانید. بعد ان را بشویید با هر بار تکرار مجدد به موها کمک می کند.

روغن زیتون، جوجوبا و روغن بادام شیرین

همه این مواد را با هم خوب مخلوط کنید که در بهبود موها تأتیر زیادی دارد. این ترکیب را به موهای خود بمالید و بعد از ان موها را خوب به مدت نیم ساعت بپوشانید تا کاملا گرم شود یا می توانید حوله گرم برروی کلاه قرار دهید بعد ان را با اب ولرم بشویید تا نتایج ان را ببینید.

ماساژ با کره

این روش را برای موهای اسیب دیده صدرصد امتحان کنید. موها را با کره ماساژ دهید. موها را به مدت نیم ساعت بپوشانید. بعد از ان با شامپو خوب ان را بشویید.

شامپوی تخم مرغی

طرز استفاده از آن ابتدا برای برطرف کردن این مشکل ابتدا یک تخم مرغ را درون شامپوی قابل استفاده بریزید. و بعد به مدت چند دقیقه روی موهای خود به مقدار کافی بریزید. بعد ان را با اب ولرم بشویید. این کار به تفویت موها و پروتئین انها کمک زیادی می‌کند.

روغن چوب صندل

چند قطره روغن چوب صندل را با چند قطره روغن زیتون یا روغن جوجو با ترکیب کنید. این مایع را به کف دست خود بمالید. و بعد ان را برای صاف کردن و خوش حالت کردن موها به ریشه موها برای شکنندگی موها بزنید توجه کنید چند قطره از ان را در داخل کف دست خود پخش کنید.